Listopad 15, 2017

5 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIAMY URZĄDZAJĄC ŁAZIENKĘ

Zazwyczaj urządzaniu łazienki towarzyszy konieczność projektowania wyposażenia wszystkich pozostałych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Takie przedsięwzięcie, choćby było zaplanowane od A do Z, przebiega chaotycznie. W zamieszaniu, które powstaje, łatwo jest zapomnieć o pewnych sprawach. Zastanawiasz się, czego nie można przeoczyć przy urządzaniu łazienki? Przychodzimy z pomocą!

Od ogółu do szczegółu – nigdy odwrotnie

Urządzanie łazienki nie może przebiec właściwie, jeśli już na samym etapie planowania pojawiają się problemy. Najczęściej wynikają one ze złego podejścia do sprawy. Owszem, może zdarzyć się tak, że spodoba ci się jakiś mebel czy inny element wyposażenia łazienki, ale nie możesz wokół niego próbować urządzać całego wnętrza. Aby jego wygląd był spójny i miał sens, trzeba spojrzeć na pomieszczenie całościowo. Dopiero wtedy, kiedy zaczyna ci się kształtować w głowie jakaś wizja, możesz próbować dopasować do niej ten element, na którym tak bardzo ci zależało.

Dobre pomysły, złe materiały

Właśnie ci się przypomniało, że gdzieś widziałeś projekt łazienki, której znaczna część wyposażenia była wykonana z drewna – i dokładnie taką łazienkę chcesz mieć w swoim lokum. Drewniane meble w łazience wyglądają bardzo elegancko i wpisują się w wiele stylów wnętrzarskich, ale przed ich zakupem trzeba się dwa razy zastanowić. Drewno jest bowiem materiałem wyjątkowo podatnym na wpływ wody, która zewsząd będzie działała na drewniane meble w łazience: zarówno w postaci ciekłej, jak i w formie pary wodnej. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z pomysłu umeblowania łazienki drewnianym sprzętem – trzeba po prostu wybrać meble od sprawdzonego producenta. Da to gwarancję długiej żywotności mebli, które dzięki odpowiedniej impregnacji nie ulegną niszczeniu w kontakcie z wodą.

Za mało miejsca

Tu będzie prysznic, tam stanie szafka, w kącie postawimy kosz na śmieci i będzie idealnie. To wszystko? O niczym nie zapomniałeś? Zanim odpowiesz na to pytanie, zastanów się, gdzie pomieścisz wszystkie środki czystości i sprzęt do sprzątania. Brzmi to banalnie, a nawet trochę głupio, ale jak przyjdzie co do czego, może się okazać, że oprócz kosmetyków jesteś w stanie schować do szafki maksymalnie dwie butelki detergentów (a wszyscy wiemy, że na tym nie koniec), nie wspominając już o znalezieniu dla mopa lepszego miejsca niż odrobina przestrzeni w kącie czy pod ścianą.

Trudna matematyka

Chociaż w kwestii gospodarowania przestrzeniom odpowiednie wymierzenie każdego mebla i każdej powierzchni wydaje się najbardziej oczywiste, jest też najczęściej powtarzającym się problemem. Plany to jedno, ale wcielenie ich w życie to zupełnie inna sprawa. Projektując wypełnienie jakiejkolwiek przestrzeni nie możesz opierać się o pomiary „na oko” albo „około” – wszystko musi być wyliczone co do milimetra. W praktyce zapewne nie uchroni cię to przed całkowitym wykluczeniem błędów pomiarowych, ale zdecydowanie je zminimalizuje.

Praktyczne wybory

Wkraczając w dorosłość często zaczynamy sobie wyobrażać, jak będzie wyglądał nasz dom czy mieszkanie. Po cichu planujemy, że w łazience znajdzie się duża wanna i cały szereg dodatkowych akcesoriów, bez których właściwie można się obyć. Jednakże życie często weryfikuje takie zamierzenia i trzeba dostosować się do tego, co nam daje. Oznacza to, że trzeba umieć gospodarować taką przestrzenią, jaką mamy, nie forsując za wszelką cenę wciśnięcia w nią wszystkiego, o czym wcześniej myśleliśmy. Chodzi tu nie tylko o względy praktyczne, ale i wizualne – może i uda się zamontować dużą wannę w małej łazience, ale będzie ona wyglądała groteskowo.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail