Grudzień 29, 2017

BLIŻEJ NATURY – POMYSŁY NA ARANŻACJĘ ŁAZIENKI

W dobie wnętrz industrialnych i bardzo surowych pomysłów na urządzanie mieszkań oraz domów zaczynamy tęsknić za cieplejszymi aranżacjami i naturalnymi dodatkami. Planując łazienkę odchodzimy od chłodnej palety barw i dużej ilości metalu w meblach oraz dodatkach. Zastępujemy je surowcami naturalnymi – kamieniem i drewnem – w ich prawie niezmienionej wersji. Jak wiele elementów wyposażenia łazienki może być wykonanych z tych materiałów? Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem planowania łazienki warto zaczerpnąć odrobiny inspiracji.

Kamienne wyposażenie

A gdyby tak tradycyjne ceramiczne kafelki zastąpić kamiennymi płytkami? Są one wykonywane z bardzo trwałych rodzajów skał i są dostępne w bardzo wielu kolorach. Oczywiście większość z nich ma rozmaite odcienie brązu i beżu – doskonałym przykładem takich skał są marmury, trawertyny czy piaskowce. Jednak ci, którzy chcą przeznaczyć na aranżację łazienki większe fundusze, mogą sięgnąć po nietypowe czerwone odmiany granitu albo kruczoczarny onyks.

Zresztą nie tylko podłogi i ściany mogą być zrobione z kamienia. Jeśli jednak zależy ci na wyłożeniu w łazience ceramicznych płytek, możesz postawić na inny, równie mocny kamienny akcent, a mianowicie kamienną umywalkę. Wiele mis umywalek dostępnych na rynku powstało w wyniku wydrążenia naturalnie uformowanego dużych rozmiarów głazu, który dzięki działaniu wielu czynników środowiskowych nabrał okrągłego, równego kształtu. Producenci sanitariatów samodzielnie formują niektóre misy, a niektóre kamienie pozostawiają w niezmienionej, bardzo nieregularnej formie, która również ma swój urok.

Różne oblicza drewna

Coraz częściej w łazienkach montuje się drewniane meble, drewniane blaty podumywalkowe, a nawet drewniane sanitariaty! Nie trzeba już martwić się o to, że drewno pod wpływem wody szybko się zniszczy, bowiem jest ono odpowiednio zaimpregnowane. Oprócz drewnianych mebli i wykończenia w łazience od zawsze króluje wiklina, która jest doskonałym materiałem na kosz do prania oraz różnego rodzaju mniejsze koszyki, w których można przechowywać kosmetyki i przedmioty codziennego użytku.

Więcej światła

O tym aspekcie bardzo łatwo zapomnieć, a przecież spora dawka natury wkracza do naszych mieszkań właściwie bez pytania – chodzi oczywiście o światło słoneczne, które całkowicie odmienia wygląd wnętrza. Żadne światło sztuczne nie jest w stanie zastąpić dziennego, dlatego – jeśli to możliwe – dobrze jest tak rozplanować budowę całego domu, aby w łazience można było zamontować do najmniej jedno duże okno.

Rośliny w łazience

Taki zielony akcent jest mile widziany w każdym pomieszczeniu, a umieszczenie doniczki w łazience to już właściwie obowiązek. O ile salon, sypialnię czy hol jesteśmy w stanie ozdobić wieloma różnymi akcesoriami, w łazience pole do manewru jest nieco ograniczone. A przecież aby ożywić jej wnętrze wystarczy wnieść do niej roślinę!

Zanim jednak wstawi się do łazienki doniczkę, trzeba się dobrze zastanowić, co właściwie ma w niej rosnąć. Łazienka nie jest bowiem odpowiednim miejscem dla każdej rośliny. Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest naturalnie dostęp do światła, ale nie wolno zapominać o tym, że nie każda roślina dobrze rozwija się w tak wilgotnych warunkach, jakie panują w łazience. Z listy roślin nadających się do utrzymywania w łazience należy od razu skreślić wszelkiego rodzaju kaktusy, a dopisać storczyki, bluszcze czy draceny.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail