Czerwiec 20, 2017

JAK WYSZYŚCIĆ PRALKĘ I POZBYĆ SIĘ PRZYKREGO ZAPACHU? DOMOWE SPOSOBY!

Kamień, pleśń, brud, resztki proszku i zapach stęchlizny – aby nie dopuścić do wizyty tych nieproszonych gości, należy zadbać o naszą pralkę przez regularne czyszczenie. Dzięki tej czynności przedłużymy żywotność urządzenia i zyskamy pewność, że nasze ubrania będą pachnieć świeżo i przyjemnie.

Czyszczenie octem

Jeśli niestraszny nam specyficzny zapach unoszący się w całym mieszkaniu, do dezynfekcji pralki możemy użyć octu. To skuteczny sposób na pozbycie się kamienia zalegającego na dnie bębna. Do pojemnika na proszek wlewa się ¾ szklanki octu, następnie ustawia pełny cykl prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Czyszczenie sodą

Bardziej popularna metoda to wsypywanie ¾ szklanki sody zamiast proszku i nastawienie pustego prania na 90 stopni Celsjusza. Ten sposób zapewnia odświeżenie wnętrza pralki i zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wilgocią.

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

To najmniej znany sposób. Postępowanie jest podobne jak w przypadku czyszczenia octem i sodą, różnią się jednak proporcje. Do pojemnika na proszek wsypujemy 1/3 szklanki kwasku. Ta metoda pozwala nadać urządzeniu świeższy zapach, z kolei skuteczność w usuwaniu zabrudzeń wydaje się najbardziej satysfakcjonująca. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie kwasku cytrynowego w połączeniu z octem.

Odgrzybianie

Jeśli we wnętrzu pralki pojawi się grzyb, zaleca się włączyć pralkę na dwa puste cykle. Podczas jednego używa się sody z dodatkiem trzech łyżek boraksu, drugie pranie nastawiamy z octem.

O czym warto pamiętać?

Pralkę najlepiej czyścić raz na miesiąc. Zapewnia to najbardziej optymalne efekty. Podczas każdego mycia należy odkręcić filtr i umyć go pod bieżącą wodą. Wyciąganie prania zaraz po zakończeniu cyklu zapobiega odkładaniu się nadmiaru wilgoci. Drzwiczki powinny pozostawać otwarte dopóki wnętrze pralki nie będzie dostatecznie suche. Dzięki temu unikniemy powstawania pleśni i powstawania zapachu stęchlizny. Czystości pralki może szkodzić nadmiar detergentów. Często odkłada się on w maszynie, a także na znajdujących się w bębnie ubraniach. Warto sprawdzić też stan rur – w pozaginanych stoi woda. W takiej sytuacji trzeba wyprostować je i zadbać, by miały zapewnioną wystarczającą ilość miejsca, umożliwiając sprawny przepływ wody. Nie należy zapominać o filtrze – jeśli ulegnie on zablokowaniu przez włosy, spinki albo monety, pralka nie jest w stanie skutecznie płukać. Czyścić trzeba też pojemnik na detergenty, najlepiej umyć go ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przydatna okazuje się wówczas stara szczoteczka do mycia zębów. Ułatwia ona dotarcie do trudno dostępnych zakamarków.

Jeżeli w twojej pralce odkłada się brud i kamień, a z wnętrza wydostaje się przykry zapach, nie musisz kupować nowego urządzenia. Wystarczy przy pomocy kilku prostych sposobów zadbać o czystość pralki – sprzętu kosztownego i niezbędnego w każdym domu. Dzięki nim możemy cieszyć się jego sprawnym i niezawodnym działaniem przez lata.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail