Grudzień 12, 2017

ŁAZIENKA BEZ OKNA

Aranżacja łazienki, podobnie jak każdego innego wnętrza, jest niełatwym zadaniem. Staje się ono jeszcze trudniejsze, jeśli właściciel nowego mieszkania czy domu jest postawiony przed faktem, że w jego łazience nie znajdzie się okno. Choć projektanci starają się uwzględniać montaż okna w swoich szkicach, nie zawsze jest to możliwe. Zanim więc zdecydujesz się na kupno mieszkania czy domu z łazienką bez okna, musisz dowiedzieć się, jakie problemy z tego wynikają i jak sobie z nimi radzić.

Łazienka bez okna – co z tego wynika?

W łazience, w której zabrakło okna, pojawiają się dwa główne problemy: brak dostępu do światła i ograniczona cyrkulacja powietrza. Pociągają one za sobą szereg innych, mniejszych lub większych kłopotów, których uciążliwość zależy przede wszystkim od tego, na ile umiemy sobie z nimi radzić. Wprowadzając się do mieszkania z łazienką bez okna trzeba liczyć się z możliwością pojawiania się pleśni, utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, nie wspominając już o chronicznym braku światła dziennego, które nierzadko trudno jest zastąpić sztucznym odpowiednikiem.

Odpowiednia wentylacja

Łazienka to zdecydowanie najbardziej wilgotne pomieszczenie w całym domu czy mieszkaniu. Ze względu na to istnieje zagrożenie, że w na meblach i urządzeniach zamontowanych w tym wnętrzu, a także ścianach, podłogach i właściwie wszystkich elementach wyposażenia mogą pojawiać się pleśń czy grzyby. Ciągły kontakt z wodą, także w postaci pary wodnej, prowadzi do szybszego niszczenia materiałów.

Aby temu zapobiec, nie mając możliwości wietrzenia łazienki przez otwarcie okna, trzeba zamontować w łazience drzwi z otwartą dolną ich częścią, umożliwiającą częściową cyrkulację powietrza przez szczelinę tuż nad framugą lub kilka okrągłych otworów przy dolnej krawędzi drzwi. Ponadto w takiej łazience należy również zamontować urządzenie przeznaczone właśnie do zwiększenia cyrkulacji powietrza lub stricte pochłaniania wilgoci: kratkę wentylacyjną, wentylator lub pochłaniacz.

Dodatkowe oświetlenie

Niektóre osoby bardzo źle odbierają światło sztuczne,  przy dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu, w którym znajduje się tylko taki dostęp światła mogą zacząć uskarżać się na ból głowy czy zmęczenie oczu. Aby zminimalizować szanse na takie nieprzyjemne skutki nieposiadania okna, warto nabyć żarówki, których światło jest możliwe najbardziej zbliżone do dziennego, czyli świetlówki kompaktowe, lampy sodowe i ledowe.

W łazience bez okna pojawia się konieczność zamontowania więcej niż jednej lampy. Umieszczając w niej kilka różnych źródeł światła (najczęściej 2-3) warto zadbać, aby były one całkowicie samodzielne i aby można było włączać je osobno. W ten sposób można zaoszczędzić energię i pieniądze, ale przede wszystkim ułatwić i uprzyjemnić sobie życie.

Na domiar złego…

Łazienka bez okna to z perspektywy hodowcy roślin – które przecież często chcemy umieszczać w łazience – pomieszczenie wilgotne i zacienione. W takich warunkach można utrzymywać bardzo ograniczoną ilość roślin. Nie chodzi zresztą wyłącznie o tworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju – w takiej sytuacji pojawia się również kwestia chorób grzybowych, na jakie mogą zapadać wrażliwe na dużą ilość wilgoci rośliny. Najlepszym przykładem rośliny, której bytowaniu takie warunki sprzyjają, jest bluszcz czy aglonema. Aby nie przysporzyć sobie problemów warto z góry rezygnować z niektórych odmian roślin i decydować się tylko na sprawdzone rozwiązania.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail