Maj 9, 2017

Łazienka rodzinna – jak ją urządzić z myślą o wszystkich domownikach?

Ładna, nowoczesna i funkcjonalna łazienka to aranżacyjne wyzwanie. Nie jest to już jedynie pomieszczenie sanitarne, a swego rodzaju element wystroju całego mieszkania. Urządzenie łazienki, to jednak spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które z aranżacją wnętrz nie mieli zbyt wiele wspólnego. Łazienka to połączenie stylu z funkcjonalnością, tak, by zarówno domownicy jak i goście czuli się w niej przytulnie, a wszystkie sprzęty były łatwo dostępne.

W rodzinie każdy ma inne potrzeby i wymagania, które należy wziąć pod uwagę projektując łazienkę. Wolimy wannę czy prysznic? Małe lustro czy wielkie zwierciadło? Łazienka powinna też być dostosowana do potrzeb najmłodszych członków naszej rodziny. Jak więc stworzyć łazienkę, w której wszyscy domownicy będą czuć się komfortowo?

Po pierwsze aranżacja

Estetyka to jedna z pierwszych rzeczy, o które powinniśmy zadbać przy aranżacji łazienki. Nie wolno jednak zapominać o funkcjonalności. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie elementy naszej łazienki, będą niezbędne, by zaspokoić potrzeby wszystkich domowników. Najczęściej będą to:

  • Umywalki – przy większej rodzinie, warto zastanowić się nad zainstalowaniem dwóch, dzięki czemu poranna toaleta nie sprawi nam aż takich problemów.
  • Lustro – szczególnie, jeżeli w domu są kobiety, które często nie mogą się bez niego obejść. Zastanówmy się, czy potrzebne nam będzie duże lustro, czy może niewielkie, zawieszone nad umywalką w zupełności wystarczy.
  • Pralka – bardzo często umiejscawiana jest właśnie w łazience. Nie jest to zbyt dobry element wystroju, dlatego już na etapie projektowania powinniśmy zastanowić się jak sprytnie ją ukryć.
  • Środki chemiczne – to kolejne przedmioty, które najczęściej przechowywane są właśnie w łazience, dlatego znajdźmy miejsce, w którym będą bezpieczne (poza zasięgiem dzieci!).

To oczywiście tylko niektóre z elementów, które będą miały wpływ na ogólny wystrój łazienki. Jednak to, jak ją urządzimy, jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od potrzeb naszych i naszej rodziny.

Łazienka a potrzeby dzieci

Najmłodsi członkowie mają specyficzne potrzeby związane z łazienką, jednak najważniejsze jest oczywiście ich bezpieczeństwo. Pierwszym pomysłem, będzie zamontowanie sprzętu o łagodnych, wyprofilowanych krawędziach. Unikajmy kantów i wystających elementów. Pamiętajmy też, że w łazience potrafi być naprawdę ślisko, dlatego niezbędny może okazać się niewielki dywanik antypoślizgowy, który zmniejszy ryzyko upadku. Bardzo ważne będzie też odizolowanie najmłodszych od środków chemicznych trzymanych w łazience.

Chcąc zapewnić najmłodszym wygodę, warto będzie zaopatrzyć się w akcesoria, które ułatwią im korzystanie z urządzeń – mowa oczywiście o nakładkach na sedes czy podnóżki, dzięki którym dzieci będą w stanie samodzielnie korzystać z umywalki. Jeżeli macie w mieszkaniu dziecko w wieku niemowlęcym, warto będzie wygospodarować miejsce na przewijak czy inne sprzęty, które ułatwią wam jego codzienną pielęgnację.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail