Wrzesień 12, 2017

ŁAZIENKA W STYLU SKANDYNAWSKIM – JAK URZĄDZIĆ?

Styl skandynawski jest ostatnio bardzo modny i często wybierany do urządzania łazienek. Charakteryzuje się prostotą, jasnymi kolorami i funkcjonalnością. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym stylu? Sprawdź!

Unfinished project of white scandinavian bathroom with bedroom in background, sketch abstract interior design

Materiały i kolorystyka

Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi kolorami, takimi jak: biele, szarości, beże i jasne brązy, odcienie zieleni oraz niebieskiego.

Bardzo ważne jest, aby do łazienki w stylu skandynawskim wprowadzić elementy drewna. Mają one nadać przytulnego i ciepłego klimatu. Drewno jest dość drogie i nie każde jest przystosowane do warunków panujących w łazience. Większość osób decyduje się na wybór kafelek przypominających drewno. Efekt jest fantastyczny, a przy tym znacznie bardziej praktyczny. Preferuje się użycie jasnych kafelek, aby zachować wszystko w jasnych barwach.

Chcąc zdecydować się na prawdziwe drewno, najlepiej wybrać egzotyczne, ponieważ dobrze znosi ono warunki panujące w łazience. Drewno, które nadaje się do warunków panujących w łazience to przede wszystkim: kerabau, iroko oraz egzotyczne teak.

Meble

Wybierając meble do łazienki, należy decydować się na te najprostsze i białe. Nie powinny mieć ozdób lub dodatkowych elementów, które mogą zakłócać panujący w łazience klimat.

Dobrze jest wybierać meble, które są zakończone drewnianymi elementami. Mogą mieć np. drewniany blat lub uchwyty.

Dużo osób decyduje się na meble stylizowane na stare drewno lub te, wykonane z naturalnych materiałów.

Światło

Światło w łazience odgrywa bardzo ważną rolę. W stylu skandynawskim ceni się przede wszystkim prostotę i funkcjonalność. Dobrze jest wybrać światło naturalne.

Jeśli nie masz okna w łazience zdecyduj się na oświetlenie punktowe, które będzie bardzo praktyczne, a do tego nastrojowe.

Poza światłem głównym, dobrze jest zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego oświetlenia, które rozjaśni wnętrze. Warto doświetlić strefę, w której znajduje się prysznic lub wanna.

Można rozważyć opcję postawienia w łazience świec oraz lampionów, które doskonale rozświetlą pomieszczenie podczas wieczornych, relaksujących kąpieli.

Dodatki

Te jasne i harmonijne wnętrza potrzebują ożywienia. Dlatego ważnym jest, aby wybierając dodatki, kierować się dość wyrazistymi kolorami np.: zieleń, błękit, ciemny granat lub szary.

Można wybrać kosz na pranie, który będzie np. wiklinowy. Wszelkiego rodzaju pudełeczka lub pojemniki, które urozmaicą pomieszczenie, a przy tym będą praktycznym elementem łazienki.

Całą aranżacje doskonale wypełnią drewnopodobne akcesoria takie jak: kubeczki czy mydelniczki.

Wybierając uchwyty lub wieszaki należy kierować się prostotą i decydować na wykonanie z metalu lub drewna.

Do całości doskonale wkomponują się płócienne lub frotte ręczniki.

Czego unikać?

  • Plastikowe dodatki
  • Zbyt ciemna łazienka – za dużo ciemnych elementów lub zbyt ciemne kolory kafli czy ścian
  • Bałagan
  • Za duża ilość mebli
  • Zbyt dużo dodatków

Pamiętajmy, że styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i prostota i nie należy przesadzać z wyposażeniem łazienki. Im więcej elementów, tym większa szansa na zaburzenie panującego w niej klimatu.

 

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail