Grudzień 21, 2017

OGRZEWANIE ŁAZIENKI – JAKIE WYBRAĆ?

Okres jesienno-zimowy często budzi w domownikach wątpliwości odnośnie ogrzewania łazienki. Pomieszczenie to jest zazwyczaj jednym z najchłodniejszych miejsc w domu, a przecież nie powinno – stosunkowo niska temperatura skonfrontowana z wysoką temperaturą wody pod prysznicem czy w wannie często prowadzi do nieprzyjemnych odczuć, a nawet do osłabienia organizmu i przeziębień. Wyposażenie łazienki w odpowiedni system grzewczy jest więc nie tylko kwestią wygody, ale nawet zdrowia. O tym, jaki rodzaj ogrzewania można zamontować w łazience, mówi poniższy poradnik.

Grzejniki drabinkowe

Grzejniki, które najczęściej widujemy w łazienkach, to właśnie grzejniki drabinkowe, nazwane tak od formy, którą najczęściej przyjmują. Mogą one być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np. stali, miedzi, aluminium i adekwatnie do właściwości danego tworzywa różnie się nagrzewać i nieco inaczej oddawać ciepło. Różne są też wartości mocy takiego grzejnika. Dobierając grzejnik łazienkowy do swojej łazienki trzeba odnieść wielkość pomieszczenia do wielkości i mocy działania grzejnika – o szczegóły tych parametrów warto spytać specjalistę i upewnić się, że zakupione urządzenie rzeczywiście ogrzeje całą łazienkę. Na ten rodzaj grzejnika dobrze jest się zdecydować, jeśli nasz dom czy mieszkanie jest objęty centralnym ogrzewaniem.

Umieszczenie grzejnika drabinkowego w łazience niesie ze sobą także inne korzyści. Dzięki charakterystycznemu kształtowi służy on doskonale jako wieszak i suszarka na ręczniki w jednym. Mając taki grzejnik można zrezygnować z kupowania stojaka na ręcznik i umieszczania na szafkach czy ścianach wieszaków, oszczędzając przy tym pieniądze oraz przestrzeń w łazience.

  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik Dedalo marki Irsap
  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik RODA marki Zehnder
  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik AURA marki ZEHNDER
  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik Zeno Bow - ZEHNDER
  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik VASCO BEAMS
  • Ogrzewanie w łazience - grzejnik Funky marki Irsap

Ogrzewanie podłogowe

Ten system ogrzewania można zamontować w dwóch formach: ogrzewania elektrycznego lub wodnego, z czego koszty eksploatacji tego drugiego są znacznie niższe. Ogrzewanie elektryczne działa na bazie specjalnych przewodów bądź mat montowanych pod podłogą. Ogrzewanie wodne zaś opiera się na uwalnianiu ciepła przez rury, przez które przepływa woda o wysokiej temperaturze.

Ogrzewanie podłogowe kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłej samej podłogi – w łazience ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza po kąpieli. Nie można jednak zapomnieć, że ciepło uwalniane z podłogi równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie.

Mobilna alternatywa

Montowanie grzejników drabinkowych czy systemu ogrzewania podłogowego wiąże się z wieloma kosztami. Wprowadzanie nowych urządzeń do łazienki to dość inwazyjne rozwiązanie i jest nierozerwalne z przeprowadzeniem częściowej przebudowy pomieszczenia. W kosztorysie należy więc uwzględnić nie tylko cenę samych urządzeń grzewczych, koszty ich montażu i eksploatacji, ale również przymusowego mini remontu łazienki.

Jeśli potrzeba dogrzania łazienki jest nagła, a domownicy nie mogą w danym momencie pozwolić sobie na tak duży wydatek, zawsze mogą sięgnąć po tańszą alternatywę w postaci przenośnego grzejnika elektrycznego, zwanego potocznie farelką. Taki termowentylator nie kosztuje wiele i szybko ogrzewa powietrze. Nie jest on jednak eleganckim elementem wyposażenia łazienki, a efekt jego pracy utrzymuje się zazwyczaj bardzo krótko. Należy też pamiętać, że jego kupno jest rozwiązaniem tymczasowym.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail