Czerwiec 19, 2017

PLIKI CAD/DWG W PROJEKTOWANIU ŁAZIENKI – 5 PORAD EKSPERTA!

Dzięki programom do wizualizacji projektowanie wnętrz nigdy jeszcze nie było tak proste! Najważniejsze, aby znać wymiary pomieszczenia, gdyż cała reszta zależy już od Twoich potrzeb i kreatywności projektanta. Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z wizualizacjami 3D, poznaj plusy (oraz  jeden minus) ich użytkowania podczas remontowania i aranżowania łazienki.

1. Koniec domysłów! Zyskaj wiedzę w skali rzeczywistej

Jedną z największych zalet projektowania  z pomocą plików CAD/DWG (czyli takich, w których zapisane są wizualizacje 3D) jest możliwość łączenia, oglądania i porównywania różnych produktów i układów wyposażenia w skali 1:1. Zazwyczaj korzystamy z wizualizacji, gdy chcemy wiedzieć jak łazienka będzie się prezentowała jako całość.  Jak jednak zauważa specjalista ds. wizualizacji w sklepie Łazienkaplus.pl, Sylwia Bielecka, rzut 3D przydaje się również podczas kompletowania ceramiki i armatury łazienkowej:

„Klasyczne modele, nawet różnych firm, zawsze się dobrze prezentują i te można brać „w ciemno”. Jednak kiedyś jeden z klientów wybrał smukłą, nietypową umywalkę nablatową i chciał ją połączyć z masywną baterią stojącą. Nie słuchał, gdy proponowałam „lżejsze” wizualnie modele. Dopiero na podglądzie 3D zobaczył, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości i zdecydował się wymienić baterię”.

Pliki CAD/DWG w projektowaniu łazienki – 5 porad od eksperta

2. Eksperymentuj, bo zawsze jest opcja „cofnij”

Nawet gdy mamy sprecyzowane oczekiwania co do charakteru końcowej aranżacji (np. wiemy, że chcemy styl skandynawski, styl klasyczny czy styl minimalistyczny), zawsze znajdzie się moment zawahania. Płytki drewnopodobne, a może typu patchwork? Które meble łazienkowe lepiej wypadną w jasnej łazience – te imitujące jasne czy ciemne drewno?

Wyobraźnia potrafi być zawodna, a przyklejone płytki trudno (i kosztownie) wymienia się na nowe. A dzięki wizualizacjom, przy pomocy kilku kliknięć możesz zobaczyć interesujące Cię zestawienia i wybrać to najlepsze! Możesz także bez obaw poszaleć i kto wie – trafić przypadkiem na połączenie idealne?

„ Klient zdecydował się na projekt łazienki z brzoskwiniowymi płytkami oraz… fioletową framugą drzwi! Propozycję uznał za zbyt ekstrawagancką, ale pokochał ją, gdy zobaczył aranżację”.

Pliki CAD/DWG w projektowaniu łazienki – 5 porad od eksperta

3. Miej małą łazienkę i wygraj walkę o każdy centymetr!

Możliwość zobaczenia inspiracji kolorystycznych to jedna zaleta plików CAD.

Druga polega na tym, że do projektu łazienki możemy wgrać modele umywalki czy wanny i zobaczyć, czy wybrane produkty zmieszczą się przy posiadanym metrażu. Szalenie przydatna opcja, gdy posiadamy wąską lub niestandardową łazienkę i mamy wątpliwości co do finalnego efektu.

Pośrednią zaletą zamówienia wizualizacji łazienki jest brak zwrotów ze względu na źle dobrane wymiary. Nawet jeśli czas oczekiwania na wymianę produktu nie jest za długi, to po co ma nas irytować konieczność zawieszenia remontu z powodu takiego drobnego – a jednak istotnego – niedopatrzenia?

Pliki CAD/DWG w projektowaniu łazienki – 5 porad od eksperta

4. Rozgość się w nowej łazience jeszcze przed jej remontem

Pliki CAD/DWG pozwalają nie tylko zobaczyć Twoją nową łazienkę jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

One pozwalają Ci do niej wejść! Pracując na wspomnianym formacie plików, możesz obracać i oglądać łazienkę z różnych punktów widzenia, a także wygenerować film. Wszystko po to, aby finalny projekt łazienki nie miał przed Tobą żadnych niespodzianek!

Pliki CAD/DWG w projektowaniu łazienki – 5 porad od eksperta

5. Zaufaj profesjonalistom

Z pewnością  bez większych  problemów znajdziesz w sieci darmowe programy do projektowania wnętrz. Pamiętaj jednak, że wersje oprogramowania udostępnione do domowego użytku mają pewne ograniczenia – np. nie wszystkie modele płytek, ceramiki czy mebli łazienkowych są udostępniane przez producentów.  Do pełnego katalogu mają dostęp specjaliści, którzy pracują na komercyjnych licencjach baz danych. Ponadto szybka i płynna praca na programie do wizualizacji wymaga dość dobrego sprzętu komputerowego – czyli takiego o wysokiej wydajności karty graficznej, pamięci RAM i procesora.

 

Autorką gościnnego wpisu jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkowego i pasjonatka funkcjonalnie urządzonych wnętrz.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail