Lipiec 14, 2017

PŁYTKI DREWNOPODOBNE – WSZYSTKO CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ

Marzysz o przytulnej i oryginalnej łazience? Cenisz sobie naturalność i estetyczność? Chciałbyś żeby Twoja łazienka wyglądała nowocześnie i luksusowo? Mamy rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej łazience oraz pozwoli zaspokoić Twoje potrzeby posiadania ponadczasowej łazienki.

Płytki drewnopodobne na polski rynek weszły kilka lat temu, gdzie szybko zyskały zwolenników. Coraz częściej spotyka się je w polskich domach. Szczególnie w łazienkach, kuchniach, przedpokojach czy salonach. Decydujemy się na nie głównie ze względu na estetyczność, funkcjonalność oraz cenę.

Płytki drewnopodobne – modne i wygodne

Kafelki drewnopodobne to nic innego jak ceramika, imitująca naturalne drewno. Efekt jest spektakularny, ponieważ do złudzenia przypomina prawdziwe drewno naturalnego pochodzenia. Płytki drewnopodobne mogą imitować zarówno drewno rodzime, jak i egzotyczne. Wybór tego typu kafelek jest ogromny i dotyczy różnych gatunków drzew. Występują one w różnych rozmiarach, bardzo często zbliżonych do rozmiarów np. parkietów podłogowych zrobionych z naturalnego drewna. Możemy znaleźć płytki imitujące drewno, których kształty to:

  • Romby
  • Mozaiki
  • Podłużne deski
  • Duże formaty
  • Sześciokąty

Drewnopodobne kafelki są łatwe w czyszczeniu i bardzo funkcjonalne. Dodatkowo są odporne na pleśń oraz w zależności od struktury na osadzanie się kamienia.

Rodzajów płytek drewnopodobnych jest zdecydowanie więcej niż gatunków drewna, które mogłyby być użyte w łazience, zatem masz duże możliwości w zrealizowaniu swoich wizji, co do aranżacji Twojej łazienki. Z pomocą tej ponadczasowej ceramiki możesz uzyskać spektakularne efekty. Najpopularniejszym obecnie jest styl skandynawski, łączenie motywu drewna z bielą oraz styl rustykalny. Efekt postarzonego drewna typu shabby chic, idealnie pasuje do wnętrz w klasycznym stylu. Do wnętrz nowoczesnych świetnie sprawdzą się kafelki imitujące drewno egzotyczne. Możliwości jest oczywiście dużo, dużo więcej, a ogranicza nas przy tym jedynie wyobraźnia.

Odporne

Niestety nie każde prawdziwe drewno nadaje się do łazienki, ponieważ nie wszystkie jego rodzaje są odporne na wilgoć. Ponadto tego typu materiał jest bardzo drogi i trudny w utrzymaniu. Decydując się na płytki drewnopodobne mamy pewność, że materiał nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Ceramika znacznie lepiej znosi różnice temperatur niż drewno. Świetnie sprawdza się także  w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym, gdyż doskonale przewodzi ciepło. Płytki drewnopodobne odporne są na płowienie i zarysowania, zatem nie trzeba martwić się o to, że po jakimś czasie zszarzeją lub się zniszczą.

Jakie kafelki wybrać?

Planując położyć kafelki drewnopodobne na podłodze musimy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, takie jak: klasę ścieralności i funkcje antypoślizgowe. W takich pomieszczeniach jak łazienka, zdecydowanie wystarczy klasa PEI 2 lub PEI 3. Jeśli chodzi o antypoślizgowość to najlepszym rozwiązaniem w przypadku kafelek do łazienki będą te z lekko chropowatą powierzchnią, z antypoślizgowością R 10 – R 12.

Ważnym aspektem w wyborze kafli będzie również nasiąkliwość, która jest bardzo istotna w pomieszczeniach, gdzie występuje wilgoć. Jeśli chodzi o płytki łazienkowe, nasiąkliwość powinna być dość niska i sięgać do maksymalnie 3%.

Zanim jednak dokonamy zakupu należy sprawdzić, czy płytki są idealnie płaskie i równe. Kafelki, które będą nierówne lub po przyklejeniu będą odstawać, z biegiem czasu mogą popękać i się odkleić. Bardzo ważnym jest, aby zrobić delikatny zapas płytek na wypadek ich pękania tak, żeby pochodziły z tej samej partii, co zwiększy szansę, że będą w tym samym odcieniu, szczególnie w przypadku, kiedy mogłoby ich zabraknąć.

Jak należy układać płytki drewnopodobne?

Kafelki imitujące drewno wymagają szczególnej staranności i uwagi przy ich układaniu. Przygotowania należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża, sprawdzić jego poziom i wilgotność. W przypadku dużych nierówności należy zatroszczyć się w pierwszej kolejności o wyrównanie podłoża. Następnym krokiem będzie gruntowanie powierzchni, na której będą kładzione kafelki.

Najlepiej najpierw ułożyć na próbę, bez klejenia w docelowym pomieszczeniu. Zasada jest taka, że płytki układa się z przesunięciem do 1/3 długości w stosunku do kafelki znajdującej się obok we wcześniejszym rzędzie. Należy pamiętać o tym, że im większe kafelki, tym mniej pracy.

Płytki drewnopodobne pasują do każdego rodzaju wnętrza. Sprawdzą się w niemal każdym stylu pomieszczenia. Mogą być wykorzystane również w innych miejscach, takich jak: kuchnia, salon, korytarz czy sypialnia. Świetnie przewodzą ciepło, więc są alternatywą dla drewna, które jest często znacznie droższe od ceramiki. Posiadają szeroką gamę barw i kształtów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail