Maj 29, 2017

Rodzaje baterii umywalkowych – na jaką się zdecydować?

Wybór łazienkowych sanitariatów jest niezwykle trudny. Po pierwsze muszą one być odpowiednio dobrane do powierzchni, którą możemy na nie przeznaczyć, po drugie być praktyczne, a także pasować do danego wnętrza. Baterie umywalkowe oprócz tego, że powinny odpowiadać umywalce stylistycznie to także być dopasowane do tego sprzętu technicznie. Dodatkowo wybór baterii umywalkowych jest naprawdę spory. Na jaką zatem się zdecydować oraz jakie rodzaje tego sprzętu istnieją? Tego wszystkiego dowiecie się w poniższym wpisie.

Baterie umywalkowe można podzielić ze względu na dwa czynniki – sposób obsługi oraz sposób montażu. W każdej z tych kategorii znajdziemy wiele różnych urządzeń, jedne rozwiązania są bardziej praktyczne, inne posiadają nietuzinkowe walory aranżacyjne.

Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób obsługi

Baterie dwuuchwytowe

Jest to jedno z najstarszych oraz najmniej ekonomicznych rozwiązań. Bateria dwuuchwytowa posiada dwa pokrętła, jedno do regulowania wody ciepłej a drugie zimnej. W tym przypadku, aby ustawić odpowiedni strumień wody, musisz trochę się nagimnastykować. Plusem tego rodzaju baterii są walory aranżacyjne, gdzie bateria staje się klasycznym, łazienkowym akcentem, pasującym do stylu retro.

Baterie jednouchwytowe

Bateria jednouchwytowa to nowocześniejsze i popularne rozwiązanie, występujące w wielu mieszkaniach. Posiada ona jeden uchwyt, który przy poruszaniu w poziomie zmienia temperaturę, a w pionie – ciśnienie wody. Można zwrócić uwagę na baterie z ceramiczną głowicę, gdyż będzie ona bardziej trwała.

Baterie bezdotykowe

Najbardziej higieniczne i oszczędne baterie umywalkowe to baterie bezdotykowe. Najbardziej powszechnie znajdują się w obiektach użyteczności publicznej. Baterie te niwelują odmienne nawyki użytkowników, zatem woda jest oszczędzana. Nie trzeba tu niczego dotykać, więc nie ma obawy, że przeniosą się na nas bakterie. Armatura bezdotykowa została wyposażona w czujniki podczerwieni i kiedy rejestruje ręce użytkownika, wtedy włącza przepływ wody.

Baterie samozamykające

Ten typ baterii to kolejne ekologiczne rozwiązanie, gdyż przepływ wody jest samoczynnie odcinany przez armaturę. Owszem do uruchomienia potrzebna będzie Twoja ingerencja, ale po kilku sekundach strumień wody zostanie samoistnie odcięty, dzięki temu nie dochodzi tu do nazbyt dużego zużycia wody.

Bateria sterowana elektronicznie

Jest to największa nowość wśród baterii umywalkowych. Elektroniczny sterownik pozwala tu na ustawianie parametrów wody. Ciśnienie regulowane jest przyciskami plus oraz minus, a temperatura, specjalnym pokrętłem.

Baterie typu joystick

W tym przypadku, tradycyjne uchwyty do regulacji ciśnienia i temperatury wody zostały zastąpione joystickiem. Dźwignia tego typu jest bardzo lekka i przyjemna w obsłudze, aby odpowiednio ustawić wodę należy manipulować joystickiem w poziomie – regulacja temperatury lub w pionie – regulacja ciśnienia.

Podział baterii ze względu na sposób montażu

Baterie wolnostojące

Najbardziej pasują do umywalek nablatowych. Charakteryzują się tym, że montuje się je na blacie szafki czy bezpośrednio na płycie.

Baterie stojące

Podobnie jak baterie jednouchwytowe, tak i baterie stojące, do których zaliczają się również baterie jednouchwytowe są najliczniej reprezentowaną grupą baterii umywalkowych. Instalacja armatury następuje tu poprzez otwór w misie umywalki, przy pomocy węży przyłączeniowych.

Baterie ścienne natynkowe

Tego typu mieszaczy najczęściej używa się w wannach czy prysznicach, rzadziej w umywalkach. Bateria natynkowa podłączana jest bezpośrednio do instalacji wodnej. Bateria ta pozwala na zachowanie pełnej i nienaruszonej misy umywalki.

Baterie ścienne podtynkowe

Wszystkie części baterii podtynkowej zostają ukryte w ścianie, na zewnątrz pozostaje jedynie wylewka i dźwignia. Rozwiązanie to pozwala na zaaranżowanie estetycznej strefy umywalkowej i nowoczesny wygląd. Aby bateria natynkowa działała prawidłowa, niezbędny jest element podtynkowy z głowicą umieszczoną w środku.

Jak widać wybór baterii umywalkowych jest bardzo duży. Nie zmienia to faktu, że niektóre rozwiązania w mieszkaniu mogą być zwykłym wymysłem – baterie bezdotykowe, a inne mało praktyczne jak np. baterie dwuuchwytowe. Każda decyzja w tym przypadku ma swoje plusy i minusy, dlatego najlepiej wybrać coś, co będzie nam odpowiadać zarówno pod względem wyglądu, jak i użytkowania.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail