Czerwiec 30, 2017

ROZMIESZCZENIE SPRZĘTÓW W ŁAZIENCE

Wiemy już jakie urządzenia umieścimy w naszej łazience. Znamy także ich ilość. Teraz nadeszła pora na rozplanowanie ich ustawienia tak, aby w jak najefektywniejszy sposób wykorzystać walory aranżowanego wnętrza. Ważne są funkcjonalność, wygoda i estetyka. Warto wówczas zwrócić uwagę na typ sprzętu, wymiary i kształt pomieszczenia oraz usytuowanie drzwi i okna.

Drzwi

Jeżeli odległość drzwi od prostopadłej względem nich ściany wynosi 60 cm, w rogu pomieszczenia można postawić pralkę. Więcej przestrzeni wymaga zainstalowanie średniej wielkości sedesu na prostopadłej ścianie. Z kolei żeby umieścić kabinę prysznicową w kącie pomiędzy drzwiami a ścianą, należy zachować przynajmniej 90-centymetrowy odstęp. Funkcjonalne drzwi do łazienki otwierają się na zewnątrz, a nie do jej wnętrza. W ten sposób nie zmniejszamy niewielkiej zwykle przestrzeni i gwarantujemy wygodne użytkowanie pomieszczenia. Zapewniamy też bezpieczeństwo sobie i innym domownikom. Jakie urządzenia usytuować naprzeciwko drzwi? Zaleca się wybrać najładniejszy, najatrakcyjniejszy sprzęt. Warto zdecydować się na umywalkę z zawieszonym nad nią ozdobnym lustrem. Sedes, pralka albo bidet powinny zajmować najmniej wyeksponowane miejsce.

Okno

Nie jest ono elementem każdej łazienki. Jeśli jednak znajduje się na jednej ze ścian naszego pomieszczenia, wpływa znacząco na optymalne rozplanowanie usytuowania sprzętów. Należy pozostawić swobodny dostęp do okna. Umieszczenie pod nim wanny sprawi, że trudniej będzie się je otwierać i myć. Zainstalowanie obok niego natrysku wiąże się z nieprzyjemnym wrażeniem termicznym i powoduje dyskomfort. W przypadku zamontowania pod oknem umywalki traci się możliwość zawieszenia nad nią lustra.

Co postawić obok?

Nie poleca się stawiania sedesu tuż przy umywalce. Podobnie jest w przypadku zamontowanych obok siebie wanny i kabiny prysznicowej. Połączenie to często wygląda nieatrakcyjnie. Wygodną metodą dzielenia powierzchni na strefy – według funkcji spełnianej przez łazienkowe sprzęty – wydaje się zastosowanie ścianek o niepełnej wysokości.

Pion kanalizacyjny

Sedes oraz wszelkie urządzenia, których odpływ znajduje się blisko podłogi, czyli wannę i brodzik, należy umieścić blisko pionu kanalizacyjnego. W przypadku sedesu nie można przekraczać 1 m dla innych sprzętów maksymalna odległość wynosi 3 m.

Grzejnik

Najdogodniej zainstalować go pomiędzy wanną a umywalką lub blisko natrysku. Ułatwia to dostęp do ręczników suszących się na jego żeberkach. Grzejnik wodno-elektryczny wymaga montażu przy zachowaniu bezpiecznej odległości: 60 cm od wanny, natrysku i umywalki. Nie należy wieszać grzejnika z ręcznikami nad sedesem. Warto pamiętać o względach higienicznych.

Dobrze rozplanowana łazienka to łazienka komfortowa. Pomieszczenie, które często nadaje charakter całemu wnętrzu, powinno odznaczać się praktycznością i urodą. Jeżeli zastosujemy w aranżacji wnętrza powyższe rady, możemy zyskać pewność, że maksymalnie wykorzystaliśmy potencjał dostępnej nam przestrzeni.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail