Lipiec 19, 2017

SUFIT PODWIESZANY W ŁAZIENCE – DLACZEGO WARTO GO ZAMONTOWAĆ?

Zastanawiasz się jak możesz urozmaicić swoją łazienkę? Potrzebujesz zamaskować nierówne stropy lub niedoskonałości? Wahasz się, czy rozwiązaniem Twojego problemu będzie podwieszany sufit? Pomagamy rozwiać Twoje wątpliwości oraz podpowiadamy gdzie sprawdzą się podwieszane sufity. Sprawdź także jak możesz zamontować go sam.

Możliwości podwieszanego sufitu

1

Podwieszane sufity zastępują dobrze znany wszystkim tynk, gdyż doskonale maskują wszelkie nierówności i niedoskonałości. Można schować w nich wszelkie przewody wentylacyjne i klimatyzacyjne. Pozwalają również na łatwiejsze i bardziej estetyczne podłączenie urządzeń sanitarnych.

Zabudowę sufitu podwieszanego można kształtować i modelować w dowolny sposób. Daje nam to możliwość zamontowania ciekawego oświetlenia w pomieszczeniu. Szczególne znaczenie ma to w małych łazienkach. W większych pomieszczeniach można wyszczególnić strefy użytkowania, i zadecydować które z nich będą bardziej lub mniej doświetlone.

Sufit podwieszany – hit czy kit?

Podwieszane sufity budzą bardzo dużo kontrowersji. Najważniejsze jest, aby w trakcie planowania i montowania wystrzegać się błędów, w przeciwnym razie nie trudno o efekt „kiczu”. Faktem jest, że zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne daje nam podwieszany sufit. Trzeba pamiętać, żeby stosować go z umiarem. Montując go tylko w łazience, raczej nie grozi nam zbytnia przesada.

Aby podwieszany sufit nie stał się kitem, należy nie tylko zachować umiar, ale również w przypadku bardzo niskich pomieszczeń nie montować go na siłę, gdyż nie spełni swojej roli. Wnętrze będzie wtedy bardzo niskie i przesycone. Na rynku jest obecnie wiele opcji, które pozwalają na atrakcyjne wykończenie sufitu, a podwieszany jest tylko jedną z nich.

Zalety:

 • Wycisza pomieszczenia – szczególnie sprawdza się w łazienkach, gdyż to miejsce w którym często chcemy się zrelaksować.
 • Pozwala ukryć niedoskonałości sufitu – wszelkie nierówności i uwypuklenia.
 • Można w nim schować instalacje, ubytki czy przewody kominowe.
 • Daje możliwość zamontowania oświetlenia na znacznie większej powierzchni, uzyskanie światła odbitego, zamontowanie listew LED , ale również doświetlenia łazienki bez konieczności montowania światła na ścianach.
 • Pozwala zmienić optykę pomieszczenia.
 • Jeśli mamy do czynienia ze starym budownictwem, pozwala nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, gdyż sufit podwieszany izoluje i zmniejsza kubaturę pomieszczenia.
 • Jest łatwy i dość szybki w montażu.
 • Chroni przed ogniem.
 • Korzystnie wpływa na podział pomieszczenia – pozwala na oddzielenie poszczególnych jego stref.

Wady:

 • Źle położone płyty mogę pękać na złączeniach.
 • Nieodpowiednio dobrany kształt sufitu może optycznie zmniejszyć pomieszczenie.
 • Nie każdy strop jest w stanie utrzymać dodatkowy ciężar – należy to sprawdzić przed montażem sufitu.
 • Obniża pomieszczenie.

Jak zamontować podwieszany sufit?

Decyzja o podwieszanych sufitach powinna nastąpić podczas projektowania domu, ze względu na wysokość pomieszczeń. W przypadku podjęcia  decyzji o podwieszanym suficie musimy pamiętać o tym, że pomieszczenia powinny być odpowiednio wyższe.

Najbardziej znanym, a zarazem najpopularniejszym materiałem do wykonania podwieszanych sufitów są płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. Można użyć też do ich wykończenia paneli lub kasetonów lub wykończyć nimi sufit tylko częściowo. Nie ma konieczności przykrywania całej powierzchni stropu.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich materiałów, które będą nie tylko dobrze się prezentować, ale także będą odporne na wilgoć czy pleśń.

Podwieszany sufit można zamontować samodzielnie, ale należy posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Jak powinno to wyglądać krok po kroku?

 1. Należy zacząć od zwymiarowania pomieszczenia oraz dobrać odpowiedni rodzaj i ilość stalowych profili – najlepiej zrobić to poprzez rozrysowanie ich na ścianie
 2. Drugim krokiem jest wyznaczenie układu głównych profili – powinny być umieszczone w 1 metrowych odstępach i przebiegać równolegle.
 3. Wyznaczyć miejsca na głównych profilach, na których zamocowane będą wieszaki – powinny być zamontowane w odstępach 70-90 cm. Montuje się tam kołki rozporowe, w których docelowo będą wieszaki.
 4. Następnie montuje się pozostałe profile i łączy się obie części wieszaków oraz końce przedłużonych profili przyściennych.
 5. Na końcu składa się i montuje ruszt, montuje profile poprzeczne oraz poziomuje konstrukcję.
 6. Do gotowego rusztu przykręca się płyty gipsowo-kartonowe.
 7. Przedostatnim elementem jest wykończenie sufitu. Aby połączyć płyty należy nałożyć na nie specjalną taśmę, a dopiero na nią nakłada się masę szpachlową.
 8. Ostatnią rzeczą, jaką należy zrobić jest wyszlifowanie gipsu(oczywiście po jego wyschnięciu), odkurzenie, zagruntowanie i pomalowanie na wybrany kolor.
Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail