Listopad 28, 2017

WANNA CZY PRYSZNIC – CO WYBRAĆ?

Decyzje, decyzje… Jedną z ważniejszych do podjęcia, kiedy przychodzi czas wyposażania łazienki, jest wybór między prysznicem a wanną. Potencjalna wymiana tak dużego urządzenia sanitarnego wiąże się z rozbudową znacznej części łazienki – nic więc dziwnego, że każdy stara się tego uniknąć. Aby nie popełnić błędu w wyborze, trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie wady oraz zalety obu tych sanitariatów i przemyśleć, który z nich będzie lepiej pasował do wnętrza, którym dysponujemy.

Podstawowe kryteria: czas i miejsce

Osobiste upodobania, stylistyka łazienki, jej przeznaczenie – na wybór pomiędzy wanną i prysznicem wpływa wiele czynników. Jednak najważniejszymi z nich są czas i miejsce.

Czas: ile z niego masz zamiar poświęcać na co dzień na poranną i wieczorną toaletę? Czy twoje wizyty w łazience odbywają się najszybciej jak to możliwe, czy może celebrujesz każdą wolną chwilę spędzoną w łazience?

Miejsce: jak duża jest twoja łazienka? Jak rozkłada się jej powierzchnia? Ile wolnej przestrzeni chcesz w niej zachować?

Odpowiadając na powyższe pytania automatycznie uzyskujesz rozwiązanie swojego dylematu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż masz wątpliwości, przeanalizuj dogłębnie wszystkie argumenty za oraz przeciw.

Wanna – za i przeciw

łazienka w stylu skandynawskimWanna kojarzy nam się przede wszystkim z czasem relaksu, długotrwałym odprężeniem. Kiedy myślimy o wannie, automatycznie wyobrażamy sobie bardzo eleganckie wnętrze, które z całą pewnością straciłoby swój charakter, gdyby zamiast wanny stanęła w nim kabina prysznicowa. Wanna jest idealnym dopełnieniem wytwornego wnętrza w starym stylu, co jednak nie oznacza, że nie ma dla niej miejsca w bardziej surowym czy nowoczesnym pomieszczeniu. Wszystko tak naprawdę zależy od modelu wanny i jej wykończeniu.

Mimo że zakup wanny niesie ze sobą wiele korzyści, to trzeba pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Każda wanna, nawet najmniejsza, zajmuje stosunkowo dużo miejsca – trzeba być więc przygotowanym na poświęcenie dla niej znacznej części powierzchni łazienki. Nie można też powiedzieć, że korzystanie z wanny jest rozwiązaniem ekonomicznym – do jej wypełnienia potrzeba bardzo dużej ilości wody, znacznie większej niż potrzebnej do wzięcia prysznica.

Prysznic – za i przeciw

Łazienka z wanną i prysznicemKabina prysznicowa, zajmująca przeważnie małą powierzchnię, jest najlepszym przyjacielem tych ludzi, którzy żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na długie kąpiele. Odświeżenie się pod prysznicem zajmuje niewiele czasu i pochłania niewiele wody oraz energii. Zamontowanie kabiny prysznicowej w łazience jest więc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym. Jednakże mając wizję staroświeckiej łazienki trudno jest dopasować do niej odpowiednią kabinę prysznicową, która raczej nie jest eleganckim elementem wyposażenia. Trudno jest też o kabinę, w której można odpocząć – przecież prysznic bierze się na stojąco.

Dwa w jednym?

Nie zawsze trzeba dokonywać jednoznacznego wyboru – czasami bowiem można zdecydować się na kompromis. Takim kompromisowym rozwiązaniem w tym przypadku jest wanna z wbudowaną kabiną prysznicową. Na takie dwa w jednym mogą pozwolić sobie osoby, które z gruntu planowały przeznaczyć sporą część łazienki na wannę – bo to ona jest podstawą tego typu urządzenia. Zamontowane w niej szyby pozwalają na wzięcie szybkiego prysznica bez obawy o zalanie przy tym całej łazienki.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail