Październik 30, 2018

4 ZASADY URZĄDZANIA FUNKCJONALNEJ ŁAZIENKI

Nie ma pomieszczenia w domu, które powinno być bardziej funkcjonalne niż łazienka. Jej strategiczna pozycja wzmacnia się rano, gdy każdy z nas potrzebuje spędzić tam trochę czasu. Im więcej domowników, tym bardziej powinniśmy przemyśleć sposób zagospodarowania tej przestrzeni. Z naszymi poradami funkcjonalna łazienka będzie łatwa do urządzenia.

Funkcjonalna łazienka – zastanów się nad swoimi potrzebami

Jest to podstawowa zasada aranżacji wszelkich pomieszczeń, również łazienek. Tak jak nie zdecydujesz się na ładne i niewygodne łóżko, tak nie powinniśmy decydować się na robiącą wrażenie wannę z hydromasażem, gdy jesteś fanem szybkich porannych pryszniców. Zaprojektuj sobie takie pomieszczenie, które sprawdzi się w twoim codziennym użytkowaniu.

Ważne, aby zwrócić uwagę na fakt, ile osób będzie korzystało z tego pomieszczenia. Rodziny z dziećmi nie mogą zdecydować się na wysoko zawieszone umywalki i trudne w obsłudze kabiny prysznicowe. A gdy w domu mieszkają dwie osoby wychodzące do pracy o tej samej porze, dobrym pomysłem może być zainstalowanie dwóch umywalek łazienkowych.

 

Wybierz tylko najpotrzebniejsze sprzęty

Współcześnie bardzo dużo mówi się o braku zasadności umieszczania w łazience pralki i suszarki. Gdy masz taką możliwość, zachęcamy do stworzenia pomieszczenia gospodarczego. Jeśli nie posiadasz dodatkowego pomieszczenia na pralnię, zamknięcie jej w szafce lub wnęce również jest sposobem na lepsze wykorzystanie utraconej powierzchni.

Czymś, do czego Polacy szczególnie się przekonali, jest osobne pomieszczenie WC. Gdy w domu jest jedna łazienka, wygospodarowanie miejsca spełniającego tę jedną funkcję, może odmienić życie domowników.

Na nic zdadzą ci się modne akcesoria, gdy łazienka jest mała i trudno się w niej poruszać. Nie warto zagracać tego pomieszczenia, ponieważ zachowanie w nim czystości jest szczególnie ważne i wymagające. Wszelkie organizery, dodatkowe szuflady i półki będą sprzymierzeńcem w utrzymaniu porządku i ładu w łazience.

 

Dokładnie rozplanuj rozmieszczenie sprzętów

Przemyślane rozmieszczenie przedmiotów codziennego użytku, może znacznie polepszyć komfort funkcjonowania i zmaksymalizować efektywność w wykonywaniu rutynowych czynności. Im mniejsza łazienka, tym większe znaczenie ma to, gdzie i w jaki sposób mieścisz meble i akcesoria. Dużą rolę gra wielkość sprzętów. Obecnie wielu producentów tworzy produkty w rozmiarach kompaktowych, które w żaden sposób nie tracą na funkcjonalności.

Planując rozkład łazienki, wizualizuj sobie swoje rutynowe korzystanie z niej. Jakie czynności wykonujesz najpierw, a które później? Ile potrzebujesz miejsca na swobodne przemieszczanie się i gdzie trzymasz środki higieny i pielęgnacji.  Czasem wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu półkę, aby uprzyjemnić i usprawnić korzystanie z tego pomieszczenia.

Bathroom furniture collection FLOU | Defra

Nie zapomnij o wentylacji

Sprawny system wentylacji w łazience odgrywa zasadniczą rolę. Nie tylko pomaga w utrzymaniu higieny, czystości oraz świeżego powietrza, ale zmniejsza ryzyko niszczenia się sprzętów i mebli łazienkowych, niwelując koszty remontu. Gdy dysponujesz pomieszczeniem z oknem, nie jest konieczne instalowanie dodatkowych systemów. Jeśli mieszkasz w bloku i wstawienie okna nie jest możliwe, zainwestuj w nowoczesną wentylację, aby uchronić się przed przykrymi konsekwencji niewietrzonych pomieszczeń.

Kierując się tymi czterema prostymi zaleceniami, możesz stworzyć pomieszczenie z którego z przyjemnością będzie korzystał każdy domownik. Pamiętaj, że ono ma służyć tobie i twojej rodzinie więc nie ignoruj waszych potrzeb na rzecz stworzenia modnego wystroju. Mniej znaczy więcej, zwłaszcza w tak trudnym do utrzymania w czystości miejscu. Zawsze też zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistami, którzy pomogą rozwiązać wiele problemów i doradzą w kwestii aranżacji.

 

 

 

 

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail