Kwiecień 24, 2018

CO ZAMIAST PŁYTEK W ŁAZIENCE? 4 NAJPOPULARNIEJSZE MATERIAŁY.

Kiedy zaczynamy projektować łazienkę, jako materiał wykończeniowy wybieramy płytki. Głównie dlatego, że są proste w utrzymaniu, trwałe i różnorodne. Jednak płytka ceramiczna nie jest jedynym wariantem – postawmy na oryginalność! Istnieją inne materiały, które świetnie nadadzą się do wykończenia, a przy tym będą się wyróżniać. Zobacz jakie!

Drewno

Materiał do łazienek powinien być odporny na wilgoć i parowanie, aby nie gnił i nie odkształcał się. Najlepiej będzie wykorzystać gatunki drewna egzotycznego – mahoń, jatobe, cedr, teak, lapacho, iroko. Te gatunki nie reagują z wodą, są więc solidne i niepodatne na zawilgocenie. Także niektóre rodzaje drewna występującego w Polsce dobrze się sprawdzą: dąb, buk, modrzew, jesion. Jednak te gatunki należy najpierw zaimpregnować przed odkształcaniem i pękaniem przez olejowanie, lakierowanie, woskowanie czy malowanie. Wbrew pozorom podłoga czy ściany z drewna do świetny pomysł dla tych, którzy chcą wykorzystać w  swojej łazience naturalny materiał. Drewno nada pomieszczeniu przytulności i stylowego wykończenia.

Kamień

Kolejny naturalny materiał, podobny w użytkowaniu do płytek ceramicznych. Do takich kamieni, wykorzystywanych w wykańczaniu łazienek, należą: marmur, granit, trawertyn i onyks. Są bardzo trwałe i właściwie niezniszczalne, jeżeli chodzi o działanie pary i wody. Każdy rodzaj ma inne, unikalne właściwości. Marmur występuje w ogromnej liczbie wzorów i kolorów, dopasowuje się do każdego stylu, jednak nie lubi się z niewielkimi łazienkami, optycznie je pomniejszając. Granit to najmocniejszy  i najtrwalszy kamień, nie wymagający żadnego zabezpieczenia. Trawertyn jest najmniej odporny na wilgoć, zaleca się go zaimpregnować po nałożeniu. Przez swoją chropowatość nie nadaje się na podłogę. Onyks przez swoją nieregularność i barwną kolorystykę będzie idealny do mniejszych pomieszczeń, aby nadać mu efektowny wygląd. Kamień jest dobrym materiałem w łazience, gdy chcemy stworzyć z naszej łazienki przestrzeń elegancką i wytworną, ponieważ kojarzony jest ze szlachetnością i czystością.

Szkło

Szkło jest bardzo popularnym zamiennikiem płytek, polecane szczególnie do małych lub ciemnych łazienek, aby optycznie powiększyć lub rozjaśnić ją. Nadaje wnętrzu nowoczesności. Jeśli chodzi  o jego rodzaj – musimy wybrać szkło hartowane, klejone, laminowane lub zbrojone. Takie szkła są bezpieczne i w razie uderzenia lub upadku, rozbijają się na małe kawałki o gładkich krawędziach lub po prostu pękają. Tafla szkła występuje w różnych grubościach i wzorach – bardzo modne są całe ściany z kwadratów o podwójnym szkle. Szkło to doskonała alternatywa dla płytek, jeżeli chcemy nadać naszej łazience świeżości i przestrzeni.

Beton

Określany jako sztuczny kamień, beton kojarzy się przede wszystkim z…. materiałami budowlanymi. Niesłusznie. Od lat beton zdobywa co raz większe uznanie wśród entuzjastów surowych, ale jednocześnie awangardowych wystrojów. Jest bardzo łatwy w montażu, idealnie gładki, przez co przyjemny w dotyku i bardzo trwały, nie reaguje nawet na bardzo duże zwilgocenie pomieszczenia. Odpowiednio zabezpieczony będzie służył przez lata. Sprawdzi się nie tylko na ścianach i podłogach, ale także jako blaty czy obudowy.

Płytki ceramiczne to wciąż najpopularniejszy materiał wykorzystywany do wykończenia łazienek. Jednak co raz większą popularność zyskują tworzywa naturalne jak i sztuczne, oznaczające się oryginalnością i innym charakterem. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim naszym gustem, funkcjonalnością surowca i stylem, w jakim chcemy urządzić to pomieszczenie.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter