Maj 7, 2018

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ PODCZAS URZĄDZANIA ŁAZIENKI?

Wreszcie odebrałeś swoje mieszkanie i już niedługo będziesz mógł uczynić z niego własne gniazdko. Zanim to jednak nastąpi będziesz musiał urządzić i wyposażyć wszystkie wnętrza – w tym także łazienkę. Podczas tego procesu będziesz musiał jednak uważać na to, by nie popełnić kilku błędów.

Co za dużo, to niezdrowo – wybór płytek do łazienki

Kolekcja mebli łazienkowych Capri | Defra

Kolekcja mebli łazienkowych Capri | Defra

Zacznijmy od wyboru ceramiki. Przechadzając się wzdłuż półek w sklepach budowlanych łatwo ulec zauroczeniu przez płytki o bogatym wzornictwie – trudno oderwać od nich wzrok, a jeszcze trudniej wybrać konkretny wzór. Ich ilość, wzornictwo i kolorystyka kuszą, by wyłożyć nimi całą łazienkę – od podłogi aż po sufit. Byłby to duży błąd! Tego typu kafelki, choćby były naprawdę najpiękniejsze na świecie, nie powinny zajmować więcej niż jednej powierzchni w danym pomieszczeniu. Najczęściej więc zdobią podłogę bądź jedną ścianę, np. tę przy wannie bądź prysznicu. Jest to złota zasada, której dobrze jest się trzymać.

Jednostajność wzorów i kolorów

Kolekcja MURCIA | Defra

Przeciwieństwem wyżej opisywanej sytuacji jest decydowanie się na jednolite płytki w całej łazience. Położone na podłodze i ścianach utworzą efekt pudełka, a przecież nie tak powinna wyglądać łazienka. Pomieszczenie to powinno być miejscem relaksu, w którym po całym dniu pracy bierzemy wymarzony prysznic bądź długą kąpiel – powinny wtedy odpoczywać również nasze myśli, nie tylko ciało, a jak wiadomo umysł najlepiej odpoczywa wtedy, kiedy znajdujemy się w przytulnym miejscu. Takie surowe wnętrze z nieurozmaiconym wystrojem nie budzi pozytywnych skojarzeń – warto więc się go wystrzegać.

Budowanie złego wrażenia

W tej kwestii nie chodzi nawet o wybór niegustownych mebli czy kiczowatych dodatków (czego też nie polecamy – ale to jest oczywiste). Chodzi raczej o stwarzanie niewłaściwego złudzenia optycznego, które najczęściej prowadzi do tego, że łazienka wydaje się mniejsza niż jest w rzeczywistości. Większość łazienek nie należy do dużych pomieszczeń, więc wizualne ich pomniejszanie jest zawsze złym pomysłem. Oczywiście nikt nie robi tego celowo, ale przez wybieranie zbyt ciemnych elementów wyposażenia bez przełamywania ich innymi w jaśniejszych odcieniach (zwłaszcza jeśli w łazience nie ma okna) właśnie do tego prowadzi.

Puste ściany w łazience

Z niewiadomych przyczyn wielu ludzi nie wiesza obrazków, zdjęć czy obrazów na ścianach w łazience. Skoro ramki mogą upiększać inne wnętrza, dlaczego nie stosuje się tego samego zabiegu w łazience? Oczywiście nie wszystkie obrazki pasują do tego wnętrza, ale można je uzupełnić np. reklamami produktów kosmetycznych w stylu vintage, abstrakcyjnymi obrazami bądź zdjęciami w stylu makro.

Nieadekwatnie do metrażu

Być może jednym z twoich marzeń było od zawsze posiadanie dużej wanny. Musisz jednak mierzyć siły na zamiary. Jeśli posiadasz łazienkę o małym metrażu, nie próbuj wcisnąć do niej wanny, która zajmie połowę powierzchni – będzie wtedy wyglądać groteskowo. Jeśli z kolei masz dużą łazienkę, a nie potrzebujesz niczego więcej niż prysznica, nie kupuj najmniejszej możliwej kabiny, bo pozostawisz bardzo dużą przestrzeń w pomieszczeniu, co też nie prezentuje się dobrze.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter