Czerwiec 27, 2018

DREWNO W ŁAZIENCE – CZY WARTO?

Architektura wnętrz wciąż się zmienia. Jeśli chodzi o wyposażenie i wystrój łazienki, w ostatnim czasie na topie jest drewno. Materiał ten, choć wygląda pięknie, nie zawsze jest praktycznym rozwiązaniem. Czy nadaje się do łazienki?

 

W myśl najnowszych trendów

Rynek wnętrzarski stopniowo odchodzi od wszechobecnej surowości i wraca do korzeni (dosłownie!). W nowoczesnych mieszkaniach przestaje dominować metal i szkło – ustępują one miejsca elementom drewnianym, które nadają wnętrzu dużo cieplejszy charakter. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na drewniane meble i wykończenie w wielu pomieszczeniach, w tym także w łazience. To, co kiedyś było nie do pomyślenia dla każdego architekta zajmującego się wnętrzami, teraz staje się codziennością.

Drewno w łazience – w jakiej formie?

 

 

Drewno to bardzo plastyczny materiał – można z niego wykonać właściwie wszystko. Na półkach sklepowych i w sklepach internetowych można znaleźć zarówno gotowe artykuły, jak i półprodukty, z których można wyczarować prawdziwie magiczne wnętrza.

Umieszczenie w łazience drewnianych mebli nie jest w żaden sposób odkrywcze, ale wykorzystanie drewna w innych formach wydaje się być nowatorskim rozwiązaniem. Projektanci, producenci i architekci śmiało podchodzą do tematu drewna w łazience. Zaczynają je stosować również w formie okładzin ściennych, a także wykorzystują je do wyłożenia podłóg.

Nie każdy gatunek

W przemyśle meblowym i wnętrzarskim wykorzystuje się niezliczone gatunki drzew. Każdy z nich ma inne właściwości, które przemawiają (bądź nie) za ich wykorzystaniem do konkretnych celów. W łazience najlepiej jest stosować drewno odporne na działanie czynników zewnętrznych, a więc twarde i stabilne gatunki. Wśród gatunków drzew rosnących w Polsce najlepiej do tego nadają się dąb i modrzew. Z gatunków importowanych z dalszych zakątków świata warto polecić iroko, tek czy merbau.

Właściwy wybór

 

 

Nawet mając obszerną wiedzę na temat poszczególnych gatunków drzew, wciąż można popełnić błąd, za który będzie płaciło się dużą ilością nerwów i szybkim remontem. Wybór gatunku drewna to nie wszystko – trzeba też wybrać jego odpowiednią formę. Do łazienki nadaje się w zasadzie tylko drewno lite. Wszelkiego rodzaju sklejki są dużo bardziej narażone na szybkie zniszczenie. W szczeliny pomiędzy warstwami drewna zawsze dostanie się wilgoć i spowoduje rozklejenie poszczególnych warstw, a w efekcie zniekształcenie całej pierwotnej formy.

Bardzo ważne jest również użycie odpowiednich materiałów zabezpieczających drewno. Od jego właściwej impregnacji zależy jego żywotność. Emulsja, którą zostanie pokryte drewno, musi stworzyć nieprzepuszczalną warstwę, przez którą nie będzie mogła przenikać woda. Tylko tak przygotowane drewniane elementy mają rację bytu w łazience.

Stylowa łazienka

 

Łazienka wykończona drewnianymi elementami robi bardzo dobre wrażenie. Jest oryginalna, stylowa, ponadczasowa. Jeśli do tego wystrój wnętrza jest trwały, to osoba zajmująca się jego wyposażeniem może być z siebie zadowolona. Warto wprowadzić drewno do łazienki, ale tylko przy zastosowaniu wszystkich powyższych rad.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter