2 lipca 2021
Filozofia hygge w łazience – 5 kroków do większego relaksu

Łazienka w domu od dawna nie jest już tylko pomieszczeniem prostej funkcjonalności. To miejsce, w którym chcemy się zrelaksować i odpocząć. Współczesne łazienki coraz częściej stają się salonami kąpielowymi, których przestrzeń zaaranżowana jest w sposób gustowny, przemyślany i uspokajający. Jak stworzyć łazienkę w duchu hygge, czyli przytulną, ciepłą i komfortową w użytkowaniu? Podpowiadamy!

Uporządkowana przestrzeń

Łazienka hygge to pomieszczenie, w którym każdy przedmiot ma swoje ustalone miejsce. Taka harmonijna i uporządkowana aranżacja ma kojący wpływ na nasze samopoczucie. W takim miejscu będziemy bardziej zrelaksowani i nie będziemy kierować naszych myśli w stronę chaosu. Aby zachować ład w łazience warto już na etapie projektowania dobrze zaplanować jej poszczególne funkcje – ustalić, jakie przedmioty będziemy tam przechowywać, czy w pomieszczeniu znajdzie się pralka, gdzie ulokować środki czystości? Wstępnie spisany plan funkcjonalności pozwoli optymalnie zagospodarować przestrzeń, by pomieścić wszelkie niezbędne łazienkowe akcesoria.

– Do łazienki warto wybrać meble modułowe, które możemy łączyć w zestawy idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Swobodne łączenie szafek pod blatami, możliwość wyboru dodatkowych elementów w postaci słupków lub kubików, dają możliwość tworzenia wielu funkcjonalnych miejsc do przechowywania. Kompletując zestawy meblowe z tej samej kolekcji kreujemy spójną i harmonijną aranżację. Dzięki temu łazienka staje się przytulna i sprzyja relaksowi. Coraz częściej wystrój łazienki, obok mebli typowo łazienkowych, uzupełniają meble uniwersalne, jak np. komody, które idealnie sprawdzają się np. do przechowywania ręczników lub przyborów kosmetycznych – podpowiada ekspert marki Defra.

Kolorystyka

W przytulnej łazience królują jasne i ciepłe odcienie. Do takiego wnętrza warto wybrać barwy miodu czy piasku zarówno do wykończenia ścian, jak i pod postacią dodatków i dekoracji. Te słoneczne, jasne kolory wyciszają i sprawiają, że łazienka staje się bardziej przestronna. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się też być bardziej czyste i świeże, niż w przypadku zastosowania ciemnych barw. Odcienie czerni, antracytu czy granatu w łazience, w której chcemy uzyskać wrażenie przytulności, można wprowadzić pod postacią dodatków np. dozownika na mydło, ręcznika czy kubeczka na szczoteczki do zębów. Na przytulność łazienki ogromny wpływ mają też wykorzystane w niej materiały. Zrezygnuj z zimnych struktur kamienia, a postaw na ciepłą fakturę drewna.

Meble

Ich wygląd i funkcjonalności mają ogromne znaczenie w aranżowaniu przestrzeni przytulnej. Wybierzmy takie modele, które zbudowane są z drewna lub płyty laminowanej z drewnianym wzorem. Taki zestaw będzie harmonijnie współgrał z jasnym kolorem ścian i jednocześnie sprawi, że wnętrze nabierze ciepła. – Zgodnie z filozofią hygge kształty przedmiotów powinny być proste, a design oszczędny. Odnosi się to również do mebli. Na pierwszym miejscu jest funkcjonalność i jakość wykonania mebla. Kolekcja Fonte świetnie nadaje się do wnętrz, w których chcemy utrzymać klimat skandynawskiej przytulności. W takich wnętrzach rekomendujemy zestaw w dekorze buk truflowy, składający się z szafek pod blatem, osobnych słupków czy kubików przeznaczonych do przechowywania najczęściej używanych akcesoriów oraz do eksponowania dekoracji np. w postaci świec czy kwiatów – radzi ekspert marki Defra.

Miękkie tekstylia

W łazience hygge nie może zabraknąć miękkich, miłych w dotyku materiałów tekstylnych. To właśnie przyjemne w kontakcie ze skórą ręczniki czy dywaniki zwiększają poczucie komfortu i dodatkowo relaksują. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, można zawiesić w nim muślinowe zasłony lub lnianą roletę rzymską. Należy jednak pamiętać, aby podczas wyboru tekstyliów do łazienki zwracać uwagę na materiał, z których są wykonane. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się te pochodzenia naturalnego.  

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w budowaniu nastroju i klimatu każdego pomieszczenia. W łazience dobrze jest nie poprzestawać na pojedynczym oświetleniu górnym. Kilka źródeł światła pozwoli uzyskać pożądany efekt i zapewni dobre doświetlenie całej przestrzeni. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca przy lustrze, a także o oświetlenie punktowe np. w postaci kinkietów. Najlepsze będą lampy, które rozpraszają światło i nieco je zmiękczają, dzięki czemu nie rzucają cienia.