Maj 14, 2018

FUNKCJONALNA ŁAZIENKA – JAK JĄ URZĄDZIĆ?

To pytanie odwiecznie zadają sobie wszyscy ludzie, którzy stają przed wyborem mebli do nowego lub świeżo wyremontowanego lokum. Choć pomysły na urządzanie salonu czy sypialni przychodzą do głowy właściwie same, to odpowiednie wyposażenie łazienki dla wielu ludzi jest nie lada wyzwaniem.

Ustal, czego w łazience potrzebujesz

funkcjonalna łazienka

To może brzmieć jak banał, ale w większości przypadków podczas urządzania łazienki (i nie tylko, jest to ogólna tendencja) zapomina się o bardzo wielu rzeczach. Często zaprzątamy sobie głowę tak długo wyborem urządzeń sanitarnych, że kupujemy szafkę na ostatnią chwilę i po przywiezieniu jej do domu okazuje się, że nie mieści się w niej nawet połowa tego, co planowaliśmy w niej upchnąć.

Chcąc uczynić swoją łazienkę funkcjonalną, trzeba zaplanować każdy jej kąt i dobrze go zagospodarować. W tym celu należy przemyśleć, co tak naprawdę musi się w niej znaleźć. Jeżeli w jej przestrzeni mają znaleźć się jedynie urządzenia i meble typowe dla łazienki (wanna bądź kabina prysznicowa, muszla klozetowa, umywalka, ewentualnie bidet, do tego szafka lub dwie) – nie ma problemu. Schody zaczynają się w momencie, kiedy po prostu nie mamy wyjścia i musimy umieścić w łazience także wszystkie środki czyszczące, kosz na rzeczy do prania, samą pralkę, a może i suszarkę.

Zastanów się, ile masz miejsca w łazience

funkcjonalna łazienka

Zawsze musisz mierzyć siły na zamiary. Łatwo jest bowiem wyobrazić sobie łazienkę z ogromną wanną i dużą szafą, ale niewielu z nas posiada łazienki tak duże, by pomieścić wszystkie te plany i marzenia. Metraż łazienek bywa bezlitośnie mały – architekci z pełną świadomością czynienia łazienki niewielką wykorzystują przestrzeń mieszkania czy domu na inne pomieszczenia.

Aby nadać łazience funkcjonalności, musisz upewnić się, że po umeblowaniu będziesz się w niej swobodnie czuć. Oznacza to, że nie będziesz potykać się o przedmioty, które powinny mieć swoje miejsce w szafkach albo zahaczać o meble w miejscach, w których powinna znajdować się przestrzeń do poruszania się bez przeszkód.

Wykorzystaj całe miejsce, jakie masz – możesz mieć go więcej niż myślisz. Niektóre szafki mogą być wbudowane w ścianę. Niektóre mogą znaleźć się pod urządzeniami sanitarnymi. Nie zapomnij też o ścianach i wiszących urządzeniach grzewczych, które mogą się okazać doskonałymi miejscami na umieszczenie wieszaków. Rozejrzyj się dookoła i pomyśl, gdzie jeszcze możesz wygospodarować odrobinę przestrzeni.

Zdecyduj się na konkretny styl

funkcjonalna łazienka

Ostatecznym krokiem do urządzenia Twojej nowej łazienki będzie wybranie stylistyki. Funkcjonalność nie jest bowiem wszystkim. Łazienka musi być równie ładna, co użyteczna. Żeby tak było, cały jej wystrój musi stanowić harmonijną całość.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba zachodzić w głowę, żeby wymyślić styl, jaki ma rządzić w łazience. Robią to za nas projektanci, przygotowujący całe spójne kolekcje, których poszczególne elementy tworzą doskonałą architektoniczną układankę.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter