Kwiecień 29, 2017

Jak sprytnie ukryć pralkę w łazience?

Każdy z nas chciałby mieć piękną, nowoczesną i funkcjonalną łazienkę. Jest to bowiem pomieszczenie, które nadaje swoistego charakteru i stylu całemu naszemu mieszkaniu. Jednak urządzenie łazienki, która spełniać będzie wszystkie wymagania domowników to zadanie niełatwe. Należy wziąć pod uwagę zarówno dopasowanie do siebie wszystkich elementów, co może być trudne do osiągnięcia, zwłaszcza jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią.

W łazience często musimy wygospodarować też miejsce na dodatkowe sprzęty, takie jak chociażby pralka. Nie ma co ukrywać, że nie należy ona do ciekawych elementów we wnętrzu, dlatego lepiej byłoby, gdyby była dobrze ukryta – tak, by nie zepsuła naszej wizji, a przy tym można było z niej bez utrudnień korzystać. Jak więc znaleźć miejsce na pralkę w łazience?

Sposób pierwszy – wnęka

To chyba najprostsza możliwość. Pralkę wystarczy postawić we wnęce, ale przecież nie w każdym pomieszczeniu będzie do naszej dyspozycji. Dodatkowo musi mieć konkretne, tak aby pomieściła urządzenie. Zależne jest to oczywiście od rozmiarów pralki, jednak należy pamiętać, że wnęka powinna być o około 10 cm szersza, wyższa i głębsza, dzięki czemu pralkę swobodnie podłączymy i wysuniemy.

Jeżeli wnęka jest wyższa, można rozważyć ustawienie pralki na podeście (pod nią można umieścić chociażby szufladę na brudną bieliznę), jednak trzeba pamiętać, by był on na tyle solidny, by wytrzymać ciężar i drgania podczas pracy urządzenia.

Opcja druga – pralka ukryta za drzwiami

To ciekawe rozwiązanie najlepiej sprawdzi się jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią. Pralkę można umieścić w szafie z otwieranymi lub przesuwnymi drzwiami. Dzięki temu zyskamy też dodatkowe miejsce, w którym będziemy mogli przechowywać chociażby środki czyszczące. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na przesuwne drzwi, możemy umieścić na nich spore lustro.

Kącik do prania w łazience

To kolejny pomysł, który najlepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Pralkę należy ustawić w rogu pomieszczenia i zasłonić niewielkim murkiem, ścianką czy inną przesłoną. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu pralka będzie sprytnie ukryta, a dostęp i korzystanie z niej nie będą dodatkowo utrudnione. Z drugiej strony zabudowy możemy umieścić zlew lub toaletę, dzięki czemu zmaksymalizujemy wolną przestrzeń w naszej łazience

O czym pamiętać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, by przestrzeń na pralkę znaleźć już na etapie projektowania naszej nowej łazienki. To problematyczny element, który zabiera sporo miejsca, a dodatkowo psuje ogólną estetykę całego pomieszczenia, jest jednak niezbędny w każdym mieszkaniu.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter