Styczeń 28, 2019

JAK WYKOŃCZYĆ ŚCIANY I PODŁOGĘ W ŁAZIENCE

Niezwykle ważnym elementem podczas budowy i remontu łazienki jest kwestia wykończenia ścian i podłogi. Jest to związane z tym, że w pomieszczeniu wilgotność jest bardzo wysoka i nie każdy materiał nadaje się do zastosowania w takich warunkach. Jak wykończyć ściany i podłogę w łazience, to praktyczny poradnik na temat sposobów uchronienia się przed negatywnymi skutkami działania wody i stworzenia ponadczasowej aranżacji łazienki.

Podstawowe wykończenie ścian i podłóg w łazience

Już na etapie przygotowywania ścian i podłóg do dalszej obróbki, warto zastosować odpowiednie materiały oraz zabezpieczenia, które uchronią surowe powierzchnie przed dostaniem się do nich wilgoci. Dlatego dobrym pomysłem będzie użycie tynku cementowego lub cementowo-wapiennego, zamiast gipsu. Jeśli ściany w twojej łazience wymagają wyrównania, do wykończenia ich możesz również zastosować wodoodporne płyty g-k zamontowane na metalowym ruszcie. Sufity i ściany, można otynkować i pomalować farbami, bezwzględnie takimi przeznaczonymi do łazienek.

 

Wykończenie ścian i podłóg w łazience: płytki

Gdy już podstawowe wykończenie dobiegnie końca i nie zdecydujesz się na pomalowanie ścian farbą do łazienek, czas wybrać sposób pokrycia tych powierzchni. Najczęściej wybieraną metodą jest wykończenie łazienki płytkami. Są to najczęściej ceramiczne romby o najróżniejszych kolorach i wzorach. Na podłogę większe, na ściany mniejsze.

Ich popularność jest motywowana tym, że doskonale ochraniają ściany przed wodą i stosunkowo łatwo je wyczyścić. Dzięki temu, że jest na rynku tak wiele, są również tańsze od innych rodzajów wykończeń, a dodatkowo wielość form designu pozwala na dopasowanie ich do każdej aranżacji łazienki, jaką sobie wymarzycie.

 

Wykończenie ścian i podłóg w łazience: materiały naturalne

Materiały naturalne, czyli przede wszystkim drewno bądź marmur, to bardzo szeroka kategoria, mieszcząca w sobie wiele różnych rodzajów wykończeń.  Najtrudniejsze do zastosowania będzie oczywiście drewno, ze względu na jego wysoką higroskopijność, czyli podatność na wilgoć. Trzeba bardzo dobrze zaprojektować łazienkę oraz dbać o te powierzchnie, które zdecydujesz się pokryć drewnem, aby nie uległo szybkiemu zniszczeniu przez ciągłe absorbowanie i oddawanie wody. Jeśli marzy ci się rustykalna łazienka, koniecznie udaj się do specjalisty, który zaplanuje każdy etap wykończenia ścian i podłóg drewnem, biorąc pod uwagę jego właściwości.

Wykończenie powierzchni marmurem, będzie również wymagało wykonania przez specjalistę, jednak ten materiał, nie jest podatny na wilgoć, a więc oszczędzisz sobie kłopotów z dodatkowym jego zabezpieczaniem. Marmurowa łazienka będzie ponadczasowa, nie tylko ze względu na użycie klasycznych materiałów, ale jej wytrzymałość będzie niezmienna przez długie lata.

 

Bez względu, na jaki sposób wykończenia podług i ścian w łazience się zdecydujesz, bardzo istotnym elementem łazienki, na który musisz zwrócić uwagę to jej wentylacja. Bez tego, czasem pomijanego elementu, najlepsze zabezpieczenia szybko ulegną zniszczeniu.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter