Sierpień 21, 2018

JAK ZABEZPIECZYĆ ŁAZIENKĘ PRZED WILGOCIĄ

Łazienka jest miejscem w którym nie można uniknąć wilgoci. Praktycznie każda czynność wymaga od nas użycia wody. Para powstająca w wyniku kąpieli wnika w ściany i sufit. Żeby zapobiegać rozwojowi pleśni czy grzyba, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć łazienkę

Wilgoć w łazience – niezbędna hydroizolacja

Urządzając nową łazienkę powinniśmy zdecydować jakie kroki podjąć, żeby uchronić ją przed nadmierną wilgocią. Grzyby i pleśń są nie tylko problemem estetycznym, mogą wywoływać również wiele dolegliwości. Poza dobrym wyglądem pomieszczenia, zadbamy o nasze zdrowie. Niezależnie od tego, czy planujemy remont, czy zaczynamy budowę od podstaw, niezbędna będzie hydroizolacja. Zanim położymy płytki musimy zadbać o to, aby wilgoć nie wnikała w mury. Możemy użyć do tego jednego z dostępnych preparatów.

Zaprawa hydroizolacyjna – materiał przygotowany na cementowej bazie, przed nałożeniem miesza się go z wodą. Idealnie nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności i na stale mokrych powierzchniach. Dobrze sprawdzi się na każdym rodzaju podłoża oprócz murów mieszanych.

Folia w płynie – elastyczny materiał, nadający się do stosowania na betonie, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo – wapiennych. Folia w płynie przeznaczona jest do zabezpieczenia powierzchni jedynie chwilowo narażonych na działanie wody. Powinno się ją nakładać pędzlem lub wałkiem, rozprowadzając dwiema, prostopadłymi warstwami. Folią można pokrywać niedociągnięcia w podłożu, wzmacniając je od zewnątrz. Nie nadaje się za to do malowania ścian – farba zacznie się szybko łuszczyć.

Masa uszczelniająca – półpłynna substancja przygotowana na bazie cementu i żywic syntetycznych. W swoim działaniu zbliżona do folii w płynie. Zabezpiecza nie tylko przed wilgocią, chroni również powierzchnie przed różnymi środkami chemicznymi takimi jak kwasy, zasady, roztwory soli, wapna, chlory. Nakłada się ją tak samo jak folię w płynie, trzeba jednak dodatkowo wzmocnić zabezpieczenie przed wilgocią np. kładąc maty z taśm hydroizolacyjnych czy włókien szklanych.

Po położeniu warstwy hydroizolacyjnej czas na układanie płytek. Wybierzmy te wykonane z odpowiedniego materiału, czyli o najkorzystniejszym współczynniku nasiąkliwości. Najlepiej, żeby znajdował się na poziomie 3%.

wilgoć w łazience

 

Pamiętajmy o wentylacji

Wyposażając łazienkę w odpowiedni system wentylacji, będziemy mieli gwarancję, że z pomieszczenia usuwany jest nadmiar wilgoci. Wentylacja zadba również o właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni. W mniejszej łazience wystarczy zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, czyli znanej kratki wentylacyjnej. Powinna się znaleźć jak najdalej od drzwi, strumień powietrza dotrze do większej części pomieszczenia. Żeby wzmocnić działanie kratek wentylacyjnych, możemy zastosować wentylatory mechaniczne. Montuje się je w kanałach wywiewnych lub w kratkach pod warunkiem, że w łazience nie ma wlotów do systemu spalinowego czy pieca gazowego. Wentylator mógłby zasysać spaliny, co powoduje zagrożenie życia i zdrowia.

Nie można uchronić łazienki przed ciągłym kontaktem z wodą, ale można przeciwdziałać niepożądanym skutkom. Zabezpieczając łazienkę przed wilgocią będziemy cieszyć się jej dobrym wyglądem i unikniemy niechcianego grzyba i pleśni.

Zapisz się na newsletter

newsletter templates powered by FreshMail