Maj 21, 2018

ŁAZIENKA DLA CAŁEJ RODZINY – JAK POGODZIĆ KONFLIKT INTERESÓW?

Niełatwo jest przystępować do codziennej toalety, jeżeli w kolejce do jednej łazienki ustawia się kilka osób. Częściowo wynika to z tego, że przynajmniej dwie osoby chcą skorzystać z łazienki jednocześnie, jak choćby rano przed wyjściem do szkoły czy pracy. Problem potęguje jednak zła organizacja przedmiotów, które w łazience się znajdują.

Odmienne spojrzenie na jedno pomieszczenie

Każdy z nas ma swoje zwyczaje, jeśli chodzi o prowadzenie porannej czy wieczornej toalety. Wykonujemy w łazience różne czynności i wykorzystujemy do nich inne przedmioty. Jeśli więc czteroosobowa rodzina zechce wszystkie te akcesoria rozłożyć w pomieszczeniu w taki sposób, by „mieć je pod ręką”, w łazience zapanuje nieporządek, a od niego rodzinę dzieli już tylko krok do chaosu.

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Ile osób w domu, tyle zestawów kosmetyków i akcesoriów do codziennej pielęgnacji. Gdyby wszyscy chcieli je porozstawiać w dowolnych miejscach, w łazience zrobiłby się spory bałagan. Wbrew pozorom dostęp do tych wszystkich przedmiotów zamiast prostszy, stałby się utrudniony. Niełatwo jest bowiem znaleźć jedną wybraną rzecz w stosie innych. Nie oszukujmy się, na pewno nawet najlepiej ułożone rzeczy zaczęłyby się mieszać w momencie, kiedy któryś z domowników podjąłby gorączkowe poszukiwanie kosmetyku, którego musi użyć tuż przed wyjściem z domu rano. Zamiast polegać na takich nietrwałych rozwiązaniach, lepiej jest postawić na coś pewniejszego. Najlepszym poskramiaczem łazienkowych nieporządków jest zestaw koszyków wiklinowych lub ewentualnie ozdobnych pudełek, które nie tylko wyglądają schludnie, ale też stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą posegregować swoje kosmetyki, a nie posiadają szafek z szufladami.

Nawet jeśli Wasze szafki nie są wyposażone w szuflady, to na pewno mają półki. Podzielcie się ich przestrzenią tak, by każdy otrzymał część adekwatną do potrzeb. Mając do wykorzystania wydzielone miejsce dużo łatwiej jest utrzymać ład. Wielkim sojusznikiem porządku jest też sprawdzanie (od czasu do czasu), których akcesoriów i kosmetyków można się już pozbyć. Często zapominamy o tym, że kupiliśmy jakieś produkty lub po prostu z czasem przestajemy ich używać, ale nie wyrzucamy ich. Gdyby każdy z domowników tak robił, wkrótce łazienka utonęłaby w do połowy zużytych szamponach i prawie pustych opakowaniach po kremach.

Świetnym pomysłem na dobrą organizację przestrzeni w łazience jest zamontowanie w niej symetrycznego wieszaka na ręczniki i ustalenie, który z haczyków należy do kogo. W ten sposób nie tylko zachowa się porządek, ale też uniknie się sytuacji, w której domownicy mylą ręczniki (często takie same lub łudząco do siebie podobne – po przecież zazwyczaj kupione w komplecie).

O czym pamiętać podczas urządzania

Kwestia porządku to tylko jedna strona medalu – druga dotyczy czegoś zupełnie innego. Jeżeli rodzina składa się z wysokich i niskich osób, trzeba dostosować wszystkie urządzenia i meble znajdujące się w łazience pod preferencje i możliwości obu tych grup. Oznacza to przede wszystkim umieszczenie na odpowiedniej wysokości urządzeń sanitarnych, a także lustra. Podobnie jest z półkami – tę kwestię można wykorzystać, jeśli w domu są małe dzieci i na samej górze umieszczać przedmioty, do których nie powinny mieć dostępu.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter