3 kwietnia 2023
Łazienka w stylu mid-century modern

Jak urządzić łazienkę, która będzie stylowa i nieco awangardowa, a przy tym nieprzesadzona i funkcjonalna? Sposobem na to jest styl mid-century modern. Wywodzi się on z połowy ubiegłego wieku, okresu nie bez powodu zwanego złotą erą designu. W tamtym czasie swój początek miało wiele projektów, które noszą dziś miano kultowych. Nie dziwi więc fakt, że mid-century modern tak chętnie wykorzystywany jest we współczesnych aranżacjach. Oto sposoby na wykorzystanie go w łazience.

Mid-century modern – podstawowe elementy

Aranżację w stylu mid-century zacznij od dobrego przeanalizowania swoich oczekiwań i potrzeb. Pamiętaj, że pierwsze skrzypce gra tu funkcjonalność. Staraj się unikać elementów wyszukanych i bogato zdobionych, a wybieraj te proste i uniwersalne stylistycznie. Bazą kolorystyczną stylu mid-century są neutralne odcienie, od bieli aż po ciemny brąz. W najpopularniejszej odsłonie, wnętrze mid-century tworzą białe ściany, meble z wyraźnym wzorem drewna oraz dodatki kolorystyczne w przeróżnych odcieniach. Mogą to być „przybrudzone” kolory pasteli, pomarańczu, turkusu czy zieleni. W tym wydaniu fantastycznie prezentuje się również kolor musztardowy. Poza drewnem, wskazane są przedmioty wykonane z metalu lub szkła. Meble powinny być proste w formie, o „lekkim” designie, preferowane są te osadzone na nóżkach.

tw

Styl idealny do łazienki

Wykorzystując styl mid-century modern w łazience bardzo trudno o przesadę, gdyż wszystkie jego elementy są niezwykle proste i uniwersalne. Mid-century modern to sposób na efektowną, ale nie przytłaczającą aranżację łazienki, u której podstaw leży wygoda. Na ścianach takiej łazienki powinna znaleźć się wielkoformatowe glazura z deseniem kamienia lub wręcz przeciwnie – drobne, postarzane płytki ułożone pionowo lub w kształt jodełki.

Dla zapewnienia niezbędnej funkcjonalności, która stanowi fundament stylu mid-century, konieczne są trwałe i pojemne meble. Design kolekcji Op-Arty bezpośrednio nawiązuje do stylu lat 60. ubiegłego wieku. Meble te pokryto trwałym laminatem w modnym wówczas dekorze drewna, zaś charakterystyczne nóżki tej serii wprost zaczerpnięto z projektów tamtych lat. Podobny element zastosowano w lustrach z kolekcji, gdzie pełni on rolę funkcjonalnej półki. W łazience w stylu mid-century luster nie może zabraknąć, podobnie jak awangardowych lecz prostych w formie dodatków. Warto więc zdecydować się na oryginalny odcień armatury, np. miedziany lub w deseniu postarzanego złota.