Październik 11, 2018

MAŁA ŁAZIENKA NA PODDASZU – PRAKTYCZNE POMYSŁY

Łazienka umiejscowiona na poddaszu dla wielu osób może okazać się wyjątkowo problematyczna do wyposażenia. Korzystając z prostych rozwiązań, można jednak komfortowo zaaranżować taką przestrzeń i sprawić, że będzie wyjątkowo klimatyczna. O czym zatem koniecznie należy pamiętać, urządzając łazienkę pod skosami?

Zaplanuj wnętrze

Aby ułatwić sobie pracę przy aranżacji przestrzeni w małej łazience, warto w pierwszej kolejności zaplanować wszystko na papierze. Zwróćmy uwagę, że większość znajdujących się w niej urządzeń jest montowana na stałe, dlatego rozkład powinien zostać dokładnie przemyślany. Jeśli planujemy montaż kabiny prysznicowej, wybierzmy dla niej punkt, w którym będzie zapewniona wysoka przestrzeń. Decydując się na wannę, możemy umiejscowić ją niemal wszędzie. Świetnie będzie prezentowała się ona tuż pod oknami.

Przy projektowaniu łazienki warto również pamiętać, aby zabezpieczyć pomieszczenie przed wysoką temperaturą i wilgocią. W łazience para powstająca podczas kąpieli może wnikać w ściany i sufit. Odpowiednie dobranie materiałów budowlanych i farb pozwoli nam cieszyć się łazienką bez zacieków, przeczytaj nasz wpis na ten temat tutaj.

Istotne jest również ustawienie umywalki. Warto przeznaczyć dla niej miejsce, gdzie będziemy mogli wygodnie stanąć i się wyprostować. Wyższa przestrzeń jest niezbędna również do tego, aby powiesić na ścianie większe lustro.

Część łazienki, w której wysokość ścian jest najniższa, zarezerwujmy dla niewielkich szafek, w których ukryjemy środki czystości i inne akcesoria. Dobrze sprawdzą się tam również pufy czy ozdobne stojaki, na których umieścimy ubrania czy ręczniki.

Kabina prysznicowa ze skosem?

Urządzając małą łazienkę na poddaszu, nie musimy rezygnować z kabiny prysznicowej. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na dobudowanie ścianki i dodaniu robionych na wymiar szklanych drzwi. W ten sposób kabina prysznicowa może zostać zaprojektowana niemal w każdym miejscu. Niekiedy łazienki są już od początku projektowane w ten sposób, by znajdowała się w nich część dostosowana do przyszłego prysznica.

Istnieją również firmy, które zajmują się profesjonalnym przygotowywaniem kabin prysznicowych na wymiar. Fachowcy dostosują wysokość kabiny tak, aby idealnie dopasowała się do naszej przestrzeni. Jeśli jednak chcemy zakupić kabinę w popularnej sieciówce, wystarczy, że poszukamy niższych modeli, które będą najbardziej nam odpowiadały.

Kolekcja SENSO | marka Defra

 

Dobierz właściwe meble

Małe łazienki, dodatkowo znajdujące się na poddaszu, wymagają dobrania odpowiednich mebli. Aby wizualnie powiększyć niewielką przestrzeń. Zdecydujmy się na jasne szafki i regały, które doskonale rozświetlą wnętrze. Idealnie sprawdzą się biele, szarości i beże. Lepiej wybierać meble w jednym stylu, najlepiej wszystkie od konkretnego producenta. W ten sposób unikniemy efektu nadmiaru i bałaganu.

Łazienki na poddaszu często są dość ciemne. Warto zdecydować się na dodatkowe zamontowanie punktów świetlnych, które sprawią, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze i jednocześnie bardziej klimatyczne. Oświetlenie będzie wyjątkowo ważne zwłaszcza nad umywalką, która często w łazienkach na poddaszu ustawiana jest z dala od okien.

Lustro również jest istotnym elementem, który znacznie wpływa na prezentację pomieszczenia. Wybierając odpowiedni dla nas model, mimo niewielkiego metrażu łazienki, sięgajmy po wersje o większych rozmiarach. Odbijające się od lustra światło sprawi, że wnętrze nabierze lekkości i optycznie będzie wyglądało na znacznie większe.

 

Urządzenie łazienki na poddaszu, tak by była elegancka i jednocześnie praktyczna, jest prawdziwym wyzwaniem. Wykonanie dobrego projektu sprawi, że proces aranżacji będzie znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia. Pamiętajmy, że elementy takie jak kabina prysznicowa czy umywalka, są montowane na stałe, dlatego koniecznie należy dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter