Grudzień 27, 2016

Nietypowe ściany w łazience [inspiracje]

Mogłoby się wydawać, że planując wykończenie naszej łazienki, nie masz zbyt dużego pola do popisu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest położenie glazury. Jest ona trwała, występuje w wielu wzorach i kolorach, dodatkowo w szerokim wachlarzu cenowym. Co, jeśli jednak chcesz w naszej łazience czegoś innego? Czegoś, o czym konserwatywny sąsiad nawet by nie pomyślał? Jakie są najlepsze alternatywy dla kafli? Oto nasz krótki przegląd.

Tapeta w łazience? Tak!

Wiele osób słysząc o tapecie w łazience łapie się za głowę, Twój sąsiad zapewne też. Ty musisz jednak wiedzieć, że tapety przeznaczone do łazienek, znacznie różnią się od tych stosowanych w pozostałych pomieszczeniach. Są wykonywane z włókna szklanego lub papieru pokrytego winylem. Do ściany mocuje się je wyłącznie za pomocą wodoodpornych klejów, a na samym końcu dodatkowo maluje  warstwą lakieru, farby akrylowej lub epoksydowej. Tak zabezpieczone są odporne na wilgoć, zmywanie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Tapety dostępne są w wielu wzorach i kolorach, możesz także zamówić fototapetę na podstawie własnego zdjęcia, co może i jest kuriozalne, ale kto Ci zabroni?

 

 • Tapeta w łazience, źródło: jakwdomu.blogspot.com
 • Tapeta z motywem florystycznym, źródło: domzpomyslem.pl
 • Łazienka z motywem roślinnym na tapecie, źródło: lazienkowearanzacje.pl


Drewno ma się dobrze

Nie tylko świetnie wygląda, ale jest również przyjemne w dotyku. Do wyboru masz wiele rodzajów drewna o rożnej fakturze i w różnej kolorystyce. Najbardziej odporne na działanie wilgoci są drzewa egzotyczne: iroko, wenge czy cedr. Jeśli zależy Ci na krajowym drewnie (tutaj odzywa się umiłowanie do tradycji, trochę, jak u sąsiada co to tapet nie lubi), możesz wybierać między dębem, bukiem czy też jesionem. Istnieje wiele metod i preparatów do ochrony drewna przed wodą i parą: lakierowanie, bejcowanie, a także malowanie. Tak zabezpieczony materiał przez wiele lat będzie ozdabiał łazienkę i cieszył Twoje oko.

 

 • Jak wam się podoba takie rozwiązanie? Źródło: houzz.com
 • A to? Źródło: https://pl.pinterest.com/woodesigners/
 • Drewno w łazience, źródło: https://pl.pinterest.com/stikwooddesign/

 

Drewno jest cenione przede wszystkim za elegancki wygląd, ciepło w dotyku, oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Łazienka z drewnianymi ścianami może zostać urządzona w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, a także odwrotnie: w sposób przypominający wnętrze swojskiej chaty. Łatwo jest także zmienić wystrój tak wykończonej łazienki za pomocą odpowiednich dodatków i wyposażenia.

Beton architektoniczny coraz bardziej popularny

Ten materiał nie kojarzy się zbytnio z efektownym wykańczaniem ścian. Bo niby jak? Beton?! W łazience?! Nic bardziej mylnego! W pomieszczeniach takich, jak łazienka, w których panuje wysoka wilgotność i temperatura, stosowany jest specjalny beton architektoniczny. Pozwala on na uzyskanie wielu ciekawych rozwiązań aranżacyjnych: gładkie jak lustro powierzchnie, matowe lub satynowe wykończenie, surowe, szare bryły lub wzory przypominające ślady po płytach lub szalunku. To rozwiązanie dla Ciebie, jeśli marzysz o łazience w industrialnym stylu.

 

 • Połączenie drewna i betonu w łazience, źródło: vrijdagvrij.blogspot.nl
 • Nowoczesny, surowy styl, źródło: https://pl.pinterest.com/homeadore/
 • Beton architektoniczny w łazience, źródło: https://pl.pinterest.com/stekmagazine/

 

Dla każdego coś miłego

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj wykończenia, zapoznaj się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Może się okazać, że klasyczna łazienka wykończona glazurą wcale nie jest najbardziej ekonomicznym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest także połączenie dwóch metod wykończenia. Pozwoli to na uzyskanie wnętrz o naprawdę wyjątkowej i oryginalnej aranżacji.

 

 • Cegła w łazience? Źródło: aranzujemy.pl
 • Kwiecisty motyw na jednej ze ścian, źródło: https://pl.pinterest.com/CWVs/
 • Ściana z marmuru, źródło: habituallychic.luxury/

Zapisz

Zapisz

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter