Czerwiec 25, 2017

OGRZEWANIE PODŁOGOWE W ŁAZIENCE – CZY WARTO?

Ciepła, przytulna łazienka to miejsce, gdzie kąpiel staje się prawdziwą rozkoszą. Stąpając boso, można zaoszczędzić sobie nieprzyjemnego szoku termicznego, ciesząc się ogrzewaniem podłogowym. Z tak zwanej „podłogówki” korzystali już starożytni Rzymianie. Ciepłe powietrze rozprowadzano siecią kanałów.

Dlaczego warto?

Jedną z zalet ogrzewania podłogowego są niskie koszty inwestycyjne. Podobnie dzieje się w przypadku funduszy poświęconych na eksploatację. Inne korzyści to łatwość i dokładność regulacji temperatury oraz brak konieczności konserwacji. „Podłogówka” pozwala również zaoszczędzić przestrzeń, co wydaje się szczególnie ważne w aranżowaniu niewielkiej łazienki. Dzięki temu walory pomieszczenia mogą być w pełni wykorzystane. Co więcej, podgrzewana posadzka to rozwiązanie wysoce funkcjonalne i estetyczne – rury, kable i grzejniki stają się niewidoczne.

Zalecenia

Ogrzewanie podłogowe może być głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Z kolei decydując się na zainstalowanie go jedynie w wybranych częściach łazienki, należy pamiętać o rozplanowaniu lokalizacji rozmaitych sprzętów i urządzeń, takich jak pralka, dlatego że zasada montażu to nieukładanie elementów sieci grzewczej pod sprzętami zajmującymi już stałe miejsce. Dodatkowo warto pamiętać o właściwym materiale na posadzkę. Dozwolone są marmur, granit, gres, terakota, wykładziny z tworzyw sztucznych oraz mozaika dębowa. W przypadku instalowania „podłogówki” pod parkietem i panelami wykorzystuje się specjalistyczne produkty.

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Częściej stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jego montaż nie przysparza trudności. Zaleca się kupno systemu u sprawdzonego, zaufanego producenta. Choć cena może być wyższa, koszty rekompensuje trwałość i gwarancja sprawności instalacji. Utrudniony dostęp do wadliwego elementu w przypadku awarii dodatkowo wzmaga potrzebę niezawodności. Zamontowanie ogrzewania elektrycznego jest tańsze niż instalowanie wodnego systemu grzewczego. Ma na to wpływ cena rozdzielaczy i rur, a także koszt wyposażenia kotłowni.

Przewody czy maty grzejne?

Jeżeli zdecydujemy się na te pierwsze, powinniśmy je zamontować wtedy, gdy wylewki betonowe jeszcze nie są skończone. Izolację termiczną układa się przed wylaniem podłogi. Styropian należy przykryć folią chroniącą przed wilgocią wylewki. Warstwa izolacyjna powinna mieć przynajmniej 10 cm dla domów niepodpiwniczonych i minimum 7 cm jeżeli strop znajduje się nad nieogrzewaną piwnicą. Jeżeli chcemy zamontować ogrzewanie pod meblami, powinny one mieć min. 5-centymetrowe nóżki. Maty grzejne można instalować samodzielnie. Szerokość maty to pół metra, inne parametry pozostają zmienne. Powinno się je układać w 20-centymetrowym odstępie od ściany i sprzętu stojącego w łazience. Zaletą mat może być ich niewielka grubość, dzięki czemu wysokość pomieszczenia nie zostaje znacząco obniżona.

Uwaga: Awaria!

Problemy z ogrzewaniem podłogowym zdarzają się niezwykle rzadko. Co zrobić w przypadku usterki? Przede wszystkim należy zgłosić ją producentowi. Gwarancja zakupionego sprzętu to aż 10 lat, dlatego zaleca się przechowywanie karty gwarancyjnej w bezpiecznym miejscu. Współczesne technologie pozwalają na wykrycie i zlokalizowanie uszkodzenia. Naprawa polega na usunięciu fragmentu posadzki i założenie tzw. mufy tam, gdzie obwód został przerwany. Jeżeli starannie dobierzemy i właściwie zainstalujemy elektryczne ogrzewanie podłogowe, unikniemy awarii i dodatkowych kosztów.

Podłogowa instalacja grzewcza to rozwiązanie trwałe, wydajne i estetyczne. Zapewnia ono maksimum komfortu przy niewielkich nakładach finansowych i sporadycznych czynnościach konserwacyjnych.

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter