17 lutego 2021
Ponadczasowa łazienka, czyli jak stworzyć przestrzeń, która zawsze będzie modna

Trendy, również te wnętrzarskie, zmieniają się bardzo szybko. Remontując łazienkę chcielibyśmy mieć komfort korzystania z atrakcyjnej wizualnie przestrzeni przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Jak to zrobić, gdy materiały i wzory, które zdecydowaliśmy się wykorzystać przestają być modne już w następnym sezonie, gdy ich miejsce zastępuje inna nowinka wnętrzarska? Na jakie kolory, przedmioty, rozwiązania postawić, by stworzyć łazienkę ponadczasową, ale piękną i zachwycającą? Podpowiadamy!

Łazienka to pomieszczenie, którego remont jest nie tylko niezwykle uciążliwy dla mieszkańców domu, ale także kosztowny, dlatego wykonuje się go najrzadziej jak to tylko możliwe. Krzykliwe kolory, nieoczywiste bryły, kształty i wzory powinny pójść w zapomnienie, jeżeli chcemy cieszyć się modną łazienką przez lata. Takie podejście świetnie odzwierciedla również trend zero-waste, który zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, a tym samym dbanie o środowisko.

Przemyślana przestrzeń

Ponadczasowa łazienka to taka, z której przyjemnie i łatwo się korzysta, wyposażona w sprzęty i elementy, które przetrwają próbę czasu. Dlatego też warto zastanowić się nad określeniem poszczególnych funkcji we wnętrzu i starać się przewidzieć, czy potrzeby i oczekiwania nie zmienią się w bliskiej i dalekiej przyszłości. Najważniejsze decyzje, które trzeba podjąć jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych to te związane z wyborem: wanna czy prysznic, jedna czy dwie umywalki, toaleta wisząca czy kompaktowa. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia mebli. Ze względu na mnogość oferowanych przez producentów rozwiązań trzeba zastanowić się, najlepszym rozwiązaniem będą szafki zamknięte, otwarte, ukryte we wnękach, z szufladami czy drzwiczkami? Czy w łazience będzie ulokowana pralka, gdzie znajdzie się oświetlenie? To właśnie dokładne przeanalizowanie wszystkich potrzeb i szczegółowe rozmieszczenie wszystkich funkcji da gwarancję funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej. Oprócz kwestii funkcjonalnych nie zapomnij również o aspektach technicznych – zadbaj o to, aby wszystkie przyłącza znalazły się na odpowiedniej wysokości, a w miarę możliwości wybierz wyposażenie najwyższej jakości, by mieć pewność solidności i bezawaryjności sprzętów, mebli, armatury i ceramiki.

Minimalistyczne, trwałe i solidne meble

Są style, które nigdy nie wyjdą z mody! Jednym z nich jest minimalizm, który zakłada przede wszystkim prostotę brył, kształtów oraz obecność jedynie niezbędnych elementów wyposażenia. Im mniej tym lepiej! Zrezygnujmy zatem z bogatych zdobień, obfitych dekoracji czy przykuwających uwagę wzorów a ogranicz się do niezbędnego minimum. W łazienkach ponadczasowych bazę stanowi neutralne wykończenie, a meble zachwycają swoją prostotą i funkcjonalnością jednocześnie. Meble ze wzorem drewna idealnie ocieplą chłodne tony kolorystyczne występujące w łazience. Natomiast szarość i biel sprawią, że będzie przestronna, uniwersalna i zawsze świeża. – W łazience, która będzie modna przez lata kluczową kwestią jest zachowanie powściągliwości przy jej wyposażaniu i wykańczaniu. Takie wnętrze wcale nie musi być nudne! Charakter łazienki z łatwością można zbudować poprzez odpowiednie dodatki, dla których neutralne tło będzie idealnym uzupełnieniem. W przypadku mebli warto postawić na te wysokiej jakości, które są w całości, również wewnątrz pokryte specjalnym lakierem zabezpieczającym je przed oddziaływaniem wilgoci i zmiennych temperatur. Warto wziąć pod uwagę również te modele, które charakteryzują się prostą bryłą i uniwersalną kolorystyką tak, by z łatwością dopasować je do innych elementów wyposażenia wnętrza. Weźmy pod uwagę także samą funkcjonalność mebli – zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu są szuflady – warto zatem zadbać, aby znalazły się np. w szafce podumywalkowej. Dzięki nim nie musimy się schylać, by sięgać po najpotrzebniejsze kosmetyki i przedmioty codziennego użytku. Inwestując w dobre jakościowo produkty mamy większą pewność, że będą one dłużej spełniały swoje zadanie. Nie będą wymagały wymiany, dzięki czemu my nie będziemy generować śmieci. Na tym właśnie polega ideologia zero-waste. Decydując się na meble wysokiej jakości dbamy również o środowisko. Zależność ta może nie jest oczywista, ale nasze zachowania konsumenckie mają ogromny wpływ na kwestie związane z ochroną przyrody i całej naszej planety.

Uniwersalna kolorystyka

Paleta modnych odcieni zmienia się co sezon. Może się okazać, że turkus, oranż czy soczysta czerwień lub zieleń za kilka sezonów staną się już przeżytkiem. Tak odważne kolory świetnie sprawdzą się wykorzystane w dodatkach i ozdobach. Kolorowe doniczki, dywaniki, ręczniki, pojemniki czy świece mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i nadać wyjątkowy charakter łazience z neutralną bazą kolorystyczną. Bo to właśnie neutralne kolory w podstawie swojej aranżacji powinna posiadać łazienka ponadczasowa, która pozostanie modna przez lata. Biele, beże i szarości to bardzo bezpieczne odcienie, które jednocześnie nadają wnętrzu elegancji, harmonii i sprzyjają odpoczynkowi. Osoby odważne i zdecydowane, lub takie, które mogą pozwolić sobie na częste zmiany w łazience mogą zdecydować się także na ciemniejsze odcienie takie jak czerń czy brąz lub antracyt lub postawić na zupełnie nieoczywiste barwy. Warto wtedy jednak zadbać o bardzo dobre oświetlenie całego pomieszczenia i postawić na dodatki w neutralnych kolorach, które wprowadzą nieco wyciszenia do odważnej, pełnej różnych odcieni aranżacji.

Zestawienia, które nigdy się nie znudzą

Istnieją takie zestawienia materiałów i kolorów, które królują w łazienkach już od paru ładnych sezonów. Można więc prognozować, że i przez następnych kilka lat ich popularność się nie zmieni. Mowa tutaj o połączeniach takich jak biel i drewno oraz kontraście bieli i czerni. – Postawienie na nieśmiertelny zestaw w postaci białych płytek, drewnianej lub drewnopodobnej podłogi i mebli z drewnianym lub białymi, lakierowanymi frontami to posunięcie, które idealnie sprawdzi się w łazienkach urządzanych na wiele lat. Poszczególne elementy w tych odcieniach możemy urozmaicić np. wprowadzając błyszczącą lub matową strukturę, ciekawe odcienie drewna lub geometryczny wzór na białych płytkach. Dzięki temu mamy szansę stworzyć prawdziwie oryginalną i jedyną w swoim rodzaju aranżację w łazience. Nie bez znaczenie pozostają także uchwyty mebli. Niekiedy sama ich zmiana potrafi znacząco wpłynąć na całościowy odbiór pomieszczenia. Nowe uchwyty i kilka nowych dodatków wprowadzą do wnętrza powiew świeżości.