21 października 2020
Razem, a jednak osobno, czyli jak stworzyć łazienkę dla dwojga

Większość z nas dokładnie zna sytuację, kiedy z jednej łazienki w tym samym czasie skorzystać chce dwoje ludzi. Z reguły jest to niemożliwe ze względu na brak odpowiednio dużej przestrzeni lub przystosowania wyposażenia pomieszczenia do potrzeb więcej niż jednej osoby. Jak zatem stworzyć łazienkę z której korzystać mogą dwie osoby naraz? Wystarczy podczas urządzania wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Decydując się na stworzenie łazienki dla dwojga warto wziąć pod uwagę styl życia osób korzystających z niej. Kluczowa może okazać się kwestia porannej toalety. Jeżeli domownicy wychodzą z domu do pracy o tej samej godzinie, to łazienka, z której korzystać może więcej niż jeden domownik jednocześnie może okazać się zbawienna. Koniec z kłótniami i spóźnieniami. Ranek może być przyjemny!

Wanna czy prysznic? A może jedno i drugie?

Kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców. Podczas gdy jedni uwielbiają wylegiwanie w ciepłej wodzie, drudzy biorą energetyczny prysznic. W łazience dla dwojga należy wziąć pod uwagę preferencje zarówno jednej, jak i drugiej strony. Najwygodniej postawić wtedy na wannę i prysznic, o ile posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni, na której oba te sanitariaty zmieszczą się i pozostawią jeszcze dużo dodatkowego miejsca. Gdy jednak metraż łazienki nie jest na tyle duży, aby pomieścił i jedno i drugie warto zastanowić się nad większą wanną lub dużym prysznicem tak, aby mogły pomieścić dwie osoby jednocześnie. Najwygodniejszą opcją, która pomieści bez problemu dwoje ludzie są kabiny typu walk in z odpływem liniowym. Takie modele pryszniców są z reguły duże i przestronne, nie posiadają brodzika i są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Dwie umywalki to konieczność!

 Jeżeli tylko przestrzeń pozwala na zastosowanie dwóch umywalek, pomysł ten może okazać się strzałem w dziesiątkę! Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy dwie oddzielne przestrzenie w łazience – dla niej i dla niego. Możemy pokusić się o zastosowanie dwóch umywalek nablatowych zamontowanym na jednym długim blacie lub postawić na jedna dużą umywalkę meblową z dwiema bateriami. Dwie umywalki z przestrzenią w postaci blatu to zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania najczęściej używanych kosmetyków i takich przedmiotów jak np. golarki czy szczoteczki do zębów. – Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wybór podwójnej umywalki czy dwóch osobnych mis znajdujących się na jednym blacie warto zadbać o pojemną, solidną szafkę podumywalkową. Każdy z domowników powinien mieć bowiem swoją własną przestrzeń do przechowywania swoich kosmetyków, akcesoriów i środków higienicznych. Pod umywalkami najlepiej sprawdzą się szuflady, z których korzystanie jest wygodne, a wszelkie przedmioty dostępne są dosłownie pod ręką, bez konieczności schylania się. Nie zapominajmy również o lustrze! Możemy postawić na jedno duże rozciągające się od jednej umywalki do drugiej lub na dwa mniejsze – osobno nad jedną i drugą umywalką.

Dużo miejsca do przechowywania

Łazienka aranżowana dla więcej niż jednej osoby z zamysłem stworzenia oddzielnych przestrzeni w jednym pomieszczeniu wymaga również zagospodarowania indywidualnych miejsc do przechowywania. – Duża łazienka, choć ma ogromny potencjał aranżacyjny, wymaga konsekwencji w aranżacji. Aby zapobiec estetycznemu chaosowi warto zadbać o spójność stylistyczną. Wybierając meble do dużej łazienki, w której wydzielamy strefy dla niej i dla niego warto postawić na zestawy mebli z tej samej kolekcji. Będą one pewnego rodzaju spoiwem aranżacji, wprowadzając porządek i harmonię aranżacyjną. Oprócz wygodnych szafek podumywalkowych wyposażonych w szuflady warto zadbać o dodatkowe szafki nieopodal strefy z umywalkami lub zaaranżować miejsce na jedną szafkę o większych gabarytach np. na jednej ze ścian. Taka duża szafa łazienkowa stwarza niezbędną przestrzeń do przechowywania zapasów w postaci papieru toaletowego, ręczników, detergentów czy kosmetyków. Łazienka tworzona dla dwojga wymaga stworzenia dwóch pomieszczeń w jednym. Dlatego też i miejsca do przechowywania powinna być wystarczająca ilość, mniej więcej taka, jak w dwóch oddzielnych łazienkach. Dzięki takiemu podejściu uda się stworzyć prawdziwie komfortową przestrzeń, z której każdy domownik korzystać może niezależnie od siebie.

Coś dla niej, coś dla niego

W wielu domowych łazienkach wyposażenie w postaci WC i bidetu stanowi standard wykończenia. Nic w tym dziwnego, nasza świadomość na temat higieny wzrasta i coraz więcej osób pragnie również udoskonalać w tym celu swoje pomieszczenia sanitarne. Oprócz oczywistych elementów wyposażenia warto w łazience dla dwojga zadbać o pisuar, który stanowi ukłon w stronę mężczyzn. To rozwiązanie niezwykle wygodne, ale również takie, które odczuwalnie podnosi standard higieny w każdej łazience. Kobietom natomiast zapewne spodoba się pomysł z zaaranżowaniem toaletki. Warto przeanalizować zalety takiego rozwiązania szczególnie wtedy, gdy łazienka wyposażona jest w okno i w pomieszczeniu gości dużo naturalnego światła, które jest zresztą niezbędne do wykonywania codziennych czynności związanych np. z makijażem. Pamiętać należy, że choć łazienka dla dwojga zakłada stworzenie dwóch oddzielnych przestrzeni, to powinna jednak zawierać elementy, które będą spajały całą aranżację w jedną. Być może rozwiązaniem będą wspólne zdjęcia, bądź motyw przewodni istotny dla obojga. Ważne jedynie, aby stworzyć pomieszczenie, które będzie sprzyjało relaksowi.