Sierpień 16, 2018

ROŚLINY W ŁAZIENCE – JAKIE GATUNKI WYBRAĆ DO ARANŻACJI WNĘTRZ

Myślisz nad dodatkami do swojej łazienki? Płytki, meble i armatura zostały już wybrane, lecz pomieszczeniu czegoś brakuje? Możesz je ocieplić kolorowymi ręcznikami, fantazyjnymi mydelniczkami lub… roślinami doniczkowymi. Nawet nie myśl o sztucznych, kurzących się imitacjach! Postaw na gatunki, które lubią wilgotne wnętrza.

Dobrane do przestrzeni

Rośliny w łazience maja być ozdobą, a nie przytłaczać pomieszczenie swoją masywnością. Dobrze, by stała w oświetlonym miejscu, z dostępem do naturalnego światła. Istnieją jednak gatunki, które wolą dojrzewać w cieniu. Pomyśl też o umiejscowieniu doniczki czy kwietnika tam, gdzie nie będzie często potrącany, szturchany lub traktowany rykoszetem środkami chemicznymi.

Nie zapomnij w swojej łazience o dobrej wentylacji. Dzięki niej zapobiegniesz rozwojowi chorób grzybowych na roślinach stojących w wilgotnym pomieszczeniu. Nie sam kwiat jest jednak ozdobą. Pamiętaj także o dobranej do wnętrza doniczce!

rośliny w łazience

Bez naturalnego światła

Gdy naszej łazience bliżej do ciemni i oświetlamy ją sztucznie, wciąż istnieje sposób na wzbogacenie wnętrza o trochę zieleni. Należy wtedy wybrać odmianę, która cechuje się dużą tolerancją na długotrwający brak światła. Będzie to między innymi skrzydłokwiat, zelistka, zamiokułkas lub sansewieria. Sprawdzi się także bluszcz oraz aglonema. Najlepiej wybrać po dwie sztuki cieniolubnej rośliny – jedną postawić w łazience, drugą przy oknie w innym pokoju – i co jakiś czas, na przykład co tydzień czy dziesięć dni zamieniać je miejscami.

Wspominany skrzydłokwiat to roślina sporych rozmiarów, która wpasuje się dobrze w duże pomieszczenia, potrzebuje jednak stałego, wilgotnego klimatu, jest więc idealna do sporej łazienki.

rośliny do łazienki

Z naturalnym światłem

W jasnej, widnej łazience będziesz mieć większe pole do popisu. Stawiać należy w tym wypadku na rośliny światłolubne, jak na przykład róże chińskie, romelie, krotony o kolorowych liściach, fikusy oraz draceny czy papirusy. Ustawione na parapetach okien wychodzących na wschód czy północ dobrze trzymać się będą lubiące trochę mniejszą ilość światła (lecz wciąż dużą!) maranty, bromelie, kalatee oraz filodendrony. Przy lustrach możesz też spokojnie postawić storczyki, kwitnące kilka razy w roku. Nie wyrzucaj żadnego, gdy straci swoje kwiatki, pojawią się bowiem nowe!

Jeżeli Twoja łazienka jest pokaźnych rozmiarów, nie wahaj się przed wybraniem roślin masywnych, o szeroko rozpostartych liściach. Palma Waszyngtona poza dużą ilością miejsca, wymaga także dużej ilości naturalnego światła. Epipremnum natomiast jest mało wymagające, nadje się świetnie do półcienia i nie obraża się, gdy zapomni się go podlać. Innymi słowy, jest dobry dla zapominalskich, którzy nie pamiętają o regularnej pielęgnacji kwiatów.

rośliny do łazienki

 

Dzięki kwiatom czy odrobinie zieleni wnętrze Twojej łazienki zyska świeży, rześki klimat. O wiele łatwiej będzie się w niej zrelaksować, a już zwłaszcza, gdy postawisz na egzotyczne, ciepłolubne odmiany roślin. Pomieszczenie od razu stanie się o wiele przytulniejsze.

 

Interesujesz się wystrojem wnętrz? Chcesz nadążać za trendami? Planujesz remont łazienki?
Zapisz się na newsletter