23 stycznia 2023
Styl mid-century modern: co sprawiło, że jest tak modny?

Dzisiejsze aranżacje często nawiązują do estetyki z połowy poprzedniego stulecia. Styl mid-century modern pewnym krokiem wkroczył już nie tylko na nasze salony, ale i do całych mieszkań. Jeśli przypomnimy sobie, dlaczego wspomniany okres nazywany jest złotą erą designu, powrót do ówczesnych trendów przestaje dziwić. Lata 50. i 60. ubiegłego wieku to przecież czas narodzin najlepszych projektów wnętrzarskich.

Design bliski ludziom i naturze

Połowa XX wieku to czas dużych zmian w podejściu do projektowania. W tym okresie nastąpiło odejście od mieszkań pełnych przepychu na rzecz prostoty i funkcjonalności. Pożegnaliśmy meble bogato zdobione ornamentami, a doceniliśmy wygodę i uniwersalność. Projektanci chętnie eksperymentowali z nowymi formami, wzorami czy kolorami, lecz wykorzystywali je w sposób lekki i niezobowiązujący. W tamtym okresie nastąpił też rozkwit wielofunkcyjności. W związku z wyżem demograficznym, zmniejszył się przeciętny metraż mieszkania. To zrodziło konieczność połączenia wielu funkcji użytkowych na mniejszej powierzchni oraz stworzenia mebli i sprzętów, które będą efektowne, a jednocześnie nie zagracą niewielkich przestrzeni. Jednym słowem – mieszkanie miało przede wszystkim służyć i być praktyczne. To podejście sprawiło, że projekty z tamtych czasów nie straciły na aktualności i są cenione do dzisiaj.

Najważniejsze elementy mid-century modern

Styl mid-century modern można dość łatwo scharakteryzować. Do jego najważniejszych cech należą oczywiście prostota i funkcjonalność. Przy aranżacji w tym stylu skupiamy się zatem, aby wnętrze było wygodne, praktyczne oraz dopasowane do stylu życia użytkownika. W palecie kolorystycznej powinny przeważać neutralne barwy – od bieli, przez beże, aż po ciemne brązy. Jako dodatki wskazane są lekko przybrudzone kolory pasteli, pomarańczowego, żółci, turkusu czy zieleni. W najpopularniejszej odsłonie, wnętrze w stylu mid-century modern tworzą białe ściany, lakierowane meble z widocznym wzorem drewna oraz kilka dodatków kolorystycznych. Dobierając meble i dekoracje do takiego wnętrza, należy skłaniać się ku przedmiotom wykonanym z naturalnych materiałów. Podstawą jest wspomniane drewno, często w połączeniu z metalem czy szkłem. Meble w stylu mid-century są lekkie, proste w formie, o geometrycznych lub owalnych kształtach i najczęściej – osadzone na nóżkach.

Łazienka w stylu mid-century modern

Urządzenie łazienki w stylowy i wyszukany sposób, lecz bez popadania w przesadę, może być wyzwaniem. Dlatego styl mid-century modern, który jest raczej oszczędny w środkach, będzie właściwym wyborem zarówno do małej łazienki, jak i przestronnego salonu kąpielowego. Na ścianach powinny się wtedy znaleźć wielkoformatowe płytki z deseniem kamienia lub wręcz przeciwnie – drobne postarzane płytki i mozaiki z efektem przetarcia. Podłogę warto wyłożyć drewnem lub drewnopodobną glazurą.

Podstawą aranżacji mid-century musi być funkcjonalność, dlatego nie należy zapomnieć, by meble łazienkowe były nie tylko stylowe, ale też pojemne i trwałe. Taka właśnie jest kolekcja Op-Arty, która poza wyjątkowym designem, oferuje najlepsze walory użytkowe. Trwałość mebli gwarantuje zastosowanie płyt meblowych typu dekor o podwyższonych parametrach jakościowych. O wygodę dla użytkownika dbają sprytne patenty, takie jak system cichego domyku drzwi, praktyczny organizer do szuflad czy ultrawąskie prowadnice, dzięki którym meble zyskują na pojemności. Dekor orzecha rockford nawiązuje do stylu vintage, natomiast geometryczna linia nóżek w tej serii została wprost zaczerpnięta z designu lat 60.. Ten charakterystyczny element pojawia się również w lustrach z kolekcji, gdzie pełni rolę półki. Duże lustra to nieodłączny element stylu mid-century, dlatego nie można ich pominąć.