26 lipca 2022
Wszystko w porządku! Urządzamy łazienkę z miejscem do przechowywania

Podczas urządzania łazienki skupiamy się głównie na jej podstawowej funkcjonalności, zupełnie zapominając, że jest to także przestrzeń, w której trzymamy niezliczoną ilość rzeczy. Nagromadzenie w łazience kosmetyków, chemii czy akcesoriów do pielęgnacji potrafi przywrócić o zawrót głowy. Żeby uniknąć zagracenia i tak niewielkiego metrażu, warto wcześniej przewidzieć maksymalnie dużo miejsca do przechowywania. Dobrze dobrane, pojemne meble łazienkowe z pewnością to ułatwią.

Podstawą funkcjonalności łazienki jest odpowiednie rozplanowanie sprzętów: umywalki, wanny, toalety, prysznica, a nierzadko również pralki. Każda z tych stref zajmuje dość sporo miejsca, dlatego warto zastanowić się, czy z pewnych sprzętów nie możemy zrezygnować. Pralkę można na przykład umieścić w kuchni czy we wnęce w korytarzu, a wanna może okazać się niepotrzebna, jeśli nie planujemy w niej regularnych kąpieli.
Jeśli zależy nam na dużej przestrzeni do przechowywania (co na pewno przyda się przy licznej rodzinie), warto postawić na rozbudowaną i pojemną zabudowę, którą skomponujemy według własnych potrzeb.

Wybieraj, dobieraj i łącz

Wnętrze łazienki wymaga indywidualnego podejścia w projektowaniu. Chcąc uzyskać jak najwięcej możliwości, skłaniaj się ku meblom wiszącym i najlepiej modułowym. Meble modułowe można swobodnie łączyć w pojemne zabudowy, a w razie pojawienia się nowych potrzeb – bez trudu można powiększyć zestaw o dodatkowe elementy. Wiszące szafki modułowe pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni niemal po sam sufit, przy jednoczesnym pozostawieniu wolnego miejsca na niższym poziomie, gdzie zmieszczą się podstawowe sprzęty, jak wanna czy toaleta. Zestawiając ze sobą kilka różnych brył na odpowiednich wysokościach, jesteśmy w stanie uzyskać spójną zabudowę wokół pralki niemal tak samo, jak w przypadku mebli robionych na wymiar. Podręczne półki i wbudowany kosz na brudną bieliznę ułatwią robienie prania i utrzymanie porządku w łazience. W nieco większych przestrzeniach, świetnie sprawdzi się szafka typu komoda, która pozwoli na schowanie tekstyliów czy dużej w gabarytach chemii. Można uzyskać ją zestawiając dwie szafki podumywalkowe, połączone jednym długim blatem. W kontekście przechowywania nie zapominajmy o możliwościach, jakie dają nam właśnie blaty. Wybór umywalki nablatowej daje dodatkowe miejsce na postawienie dozownika z mydłem, szczoteczki do zębów czy najczęściej używanych kosmetyków. W trudnych, łazienkowych warunkach najlepiej sprawdzają się trwałe blaty konglomeratowe, na przykład te z serii Defra Minerals, wykonane z kamienia akrylowego HI-MACS, który nie kruszy się jak naturalny kamień, ani nie chłonie plam czy wilgoci.

Doceń sprytne patenty

W wyborze szafek najważniejsze jest wnętrze. Liczne półki, szuflady, przegrody i organizery ułatwią zachowanie porządku i podpowiedzą, co i gdzie rozlokować. Warto zwrócić uwagę na usprawnienia, które ułatwiają korzystanie z mebli, takie jak system cichego domykania czy stabilne prowadnice.
Dzięki DefraSlim czyli zastosowania w szufladach smukłej prowadnicy, zwiększa się powierzchnia przechowywania. Ważną funkcjonalnością jest również technologia lakierowania mebli od wewnątrz, która zwiększa ich trwałość oraz pomaga w utrzymaniu czystości. Suma tych elementów przekłada się na zwiększenie komfortu korzystania z mebli każdego dnia.

Sprawdź jakość, lecz nie zapomnij o designie 

Meble łazienkowe muszą posiadać wysokie parametry użytkowe. Wilgoć, wysoka temperatura, ryzyko częstego zmoczenia i zachlapania oddziałują na każdy element wykończenia i wyposażenia łazienki. Warto zatem sprawdzić materiały, z jakich wykonane są wybrane meble. Te lepszej jakości powinny cechować się wysoką odpornością na wilgoć, ale również na zarysowania i zaplamienia. Powinny być również łatwe w czyszczeniu.
W gąszczu istniejących rozwiązań technologicznych łatwo zapomnieć o estetyce mebli, a przecież to ona wpływa na ostateczny wygląd aranżacji. Pamiętaj, że meble łazienkowe to nie tylko klasyczna biel. W modzie są obecnie bardziej zdecydowane kolory – warto po nie sięgać chcąc stworzyć oryginalne i wyraziste wnętrze.