10 lutego 2022
Projekt: Remont! Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli łazienkowych

Wydaje się, że meble to element wyposażenia łazienki, którego wybór powinno zostawić się na sam koniec remontu wnętrza, po zakończeniu tzw. brudnych prac. Nic bardziej mylnego! Już na etapie planowania łazienki powinniśmy wiedzieć, jakie meble sprawdzą się w naszym wnętrzu, by odpowiednio przygotować wszelkie przyłącza, gniazdka, a także cała architekturę łazienki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiednich rozwiązań i jak zaplanować ich rozmieszczenie, by łazienka była funkcjonalna i służyła przez lata? Podpowiadamy!

Nie zostawiajmy wyboru mebli łazienkowych na ostatnią chwilę. Może się bowiem okazać, że przygotowana wcześniej architektura pomieszczenia nie pozwoli nam na zastosowanie rozwiązań, o których zawsze marzyliśmy. Zastanówmy się, jeszcze przed rozpoczęciem prac przez ekipę remontową, jakie meble chcielibyśmy wprowadzić do naszej łazienki. To zdecydowanie ułatwi cały remont, który w przypadku tego pomieszczenia jest zwykle bardzo uciążliwy dla wszystkich domowników.

Zaplanuj przestrzeń łazienki

Wciel się w rolę architekta. Spróbuj rozrysować na kartce papieru plan pomieszczenia i wyznacz miejsca, w których powinna znaleźć się umywalka, lustro, pralka, toaleta, prysznic lub wanna. Dzięki temu ekipa budowlana będzie
wiedziała, w którym miejscu przygotować przyłącze wody, źródła światła i gniazdka. Pamiętaj o gniazdkach w miejscach przewidzianych na pralkę lub suszarkę, a także w pobliżu umywalki. Przydadzą się one na szczoteczki elektryczne, suszarkę czy inne urządzenia niezbędne w łazience, do których działania potrzebny jest prąd. Zastanów się nad planem oświetlenia. Czy wystarczą jedynie punktowe źródła światła, czy niezbędne będzie także główne, górne. Co ciekawe, na rynku dostępne są lustra i szafki lustrzane z wbudowanym światłem LED, dzięki którym dodatkowe oświetlenie przestrzeni umywalkowej nie jest konieczne. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, czy zdecydujemy się na meble wiszące czy stojące na nóżkach. Przy wyborze modeli wiszących zwróćmy uwagę na to, czy posiadają w zestawie zawieszki z wielopoziomową możliwością regulacji. Podczas planowania należy wziąć pod uwagę również to, czy przewidujemy umywalkę meblową, która jest duża i wygodna, czy nablatową, dzięki której zyskamy miejsce na blacie, czyli tzw. przestrzeń odkładczą. Pamiętajmy, że szafka z umywalką powinny znajdować się na wysokości od 80 do 90 cm. Najczęściej jednak przyjmuje się wysokość uśrednioną, czyli 85 cm.

Materiał na wagę złota

Komponenty wykorzystywane do tworzenia mebli łazienkowych powinny być odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci. Coraz częściej zabezpieczenia te stosuje się nie tylko na frontach szafek, ale także w ich wnętrzu, tworząc bryłę w całości odporną na działanie wilgoci i zmiany temperatury. – Na rynku istnieje wiele rodzajów materiałów, z których wykonywane są meble łazienkowe. Jednak najwyższą odporność na warunki panujące w łazience wykazują płyty lakierowane. Lakier światłoutwardzalny doskonale zabezpiecza przed wilgocią, również tak newralgiczne miejsca jak krawędzie mebli. Dobre jakościowo modele pokryte są lakierem także od ich wewnętrznej strony. Dzięki temu mamy pewność, że meble, nawet po bezpośrednim kontakcie z wodą, nie odkształcą się i będą nam służyły w dobrej kondycji przez długi czas.

Funkcjonalność i wygoda korzystania

Oprócz samego wyglądu mebli, niezwykle istotna jest również ich funkcjonalność. Wybrane modele będą nam służyć latami, dlatego ważne jest to, by dokładnie przeanalizować, w jaki sposób korzystamy z łazienki, jakie przedmioty w niej przechowujemy i ilu domowników będzie z łazienki korzystać. – Każda łazienka wymaga od aranżującego indywidualnego podejścia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni może okazać się ważniejsze niż nam się wydaje, bo łazienka, którą stworzymy będzie nam służyła przez następne kilka, a może nawet kilkanaście lat. Być może konieczne będzie zastosowanie szafki z większym blatem i dwiema umywalkami, po to, by dwie osoby mogły korzystać z łazienki w tym samym czasie, np. podczas porannej toalety. A może konieczne będzie doposażenie strefy umywalkowej o dodatkową wysoką szafkę tworzącą zintegrowany zestaw do przechowywania drobnych przedmiotów i kosmetyków, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Warto zaznaczyć, że znacznie wygodniej korzysta się z szafki umywalkowej wyposażonej w szuflady. Niekiedy warto też pozostawić otwarte półki, by wyeksponować w nich piękne dekoracje, świece, a nawet flakony perfum czy najczęściej używane kosmetyki. Niezbędnym wyposażeniem mebli w łazience okazać się mogą także organizery, które porządkują akcesoria i wprowadzają do wnętrza cenioną harmonię.

Stylistyka wnętrza

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, w różnych wykończeniach i stylach, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. We wnętrzach minimalistycznych świetnie sprawdzą się proste bryły, pozbawione zdobień, z frontami w neutralnych barwach. W meblach produkowanych w stylu minimalistycznym unika się również widocznych uchwytów, a ich funkcje pełnią pochwyty frezowane we frontach. Łazienki urządzone w bardziej klasycznym klimacie uwielbiają dekoracyjność przedmiotów i mebli. W tym przypadku świetnie sprawdzą się ozdobne frezowania i uchwyty pełniące rolę pięknej biżuterii, będące jednocześnie prawdziwym dopełnieniem bryły. Przy wyborze mebli należy wziąć pod uwagę również wielkość samej łazienki. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się fronty mebli pokryte połyskującym lakierem. Światło odbijające się od ich powierzchni optycznie powiększy przestrzeń i nada jej elegancki, wysublimowany charakter. Natomiast matowe wykończenie mebli to symbol wnętrz bardzo nowoczesnych, a nierzadko również awangardowych.

Bez względu na to, na jaki motyw przewodni postawimy w swojej łazience, oraz jakie wykończenie wybierzemy, warto wziąć pod uwagę zakup zestawów meblowych. Składa się na nie zwykle szafka podumywalkowa, która może być pokryta funkcjonalnym blatem, stanowiącym dodatkowe miejsce do przechowywania, ale także cała zabudowa towarzysząca. Z szafek o różnych wymiarach i wielkościach możemy stworzyć zindywidualizowane, pojemne zabudowy przeznaczone do przechowywania np. ręczników, kosmetyków, chemii gospodarczej oraz wszelkich innych niezbędnych w łazience urządzeń i przedmiotów. Coraz częściej do kompletu mebli dobrać można również szafkę lustrzaną, która pełni dwie funkcje – lustra oraz przestrzeni do przechowywania drobnych przedmiotów. Jej ogromną zaletą jest to, że najczęściej używane kosmetyki i urządzenia mamy zawsze pod ręką i nie musimy schylać się po nie np. do szafki podumywalkowej. Poza tym, szafki z lustrem pozwalają nam efektywnie wykorzystać dodatkową przestrzeń na ścianie, czyniąc wnętrze dobrze zagospodarowanym. Dzięki pełnym zestawom mebli mamy szansę zachować harmonię i spójność we wnętrzu, tworząc przemyślaną kompozycję i miejsce, w którym przyjemnie się przebywa.